JAK UPRAVIT ZAHRADU PRO PEJSKY: DODRžTE 6 ZáKLADNíCH PRAVIDEL A Váš čTYřNOHý MILáčEK VáM BUDE VDěčNý

Zahrada je pro nás vždy soukromou oázou klidu, přičemž spolu s námi na ní tráví svůj čas také naši zvířecí miláčkové, především tedy pejsci. Ne vždy jsou ale zahrady uzpůsobené k tomu, že zde pejsek pobývá a může se tak stát, že provede něco, za co se na něj potom zlobíme. Pojďme si tedy říct, co vše by měla splňovat zahrada, kde spolu s námi běhá i náš pejsek. Nevíte-li si rady, zkuste dodržet následující pravidla a uvidíte, že na zahradě budete spokojeni nejen vy, ale i váš čtyřnohý přítel.

Jen zahrada pejskovi nestačí

Máte-li velkou zahradu a myslíte si, že pobíhání zde vašemu pejskovi bohatě stačí, není to tak úplně pravda. Jasně, jste-li natolik pracovně zaneprázdněni, že nemůžete s pejskem na pravidelné procházky, je i malá zahrada lepší, než kdyby pejsek musel trávit celý den zavřený v bytě nebo dokonce v kleci. Nicméně, pejsek potřebuje jít i na procházku, kde má spoustu zajímavých věcí, vzkazů od jiných pejsků či jiných vzruchů. Je tedy potřeba si na pejska udělat vždy čas a vzít ho každý den alespoň na krátkou procházku. Ta koneckonců udělá dobře nejen jemu, ale i vám.

Jak uspořádat zahradu pro pejsky, jaká kritéria by měla splňovat

1. Důležité jsou hranice a oplocení

Asi tím nejdůležitějším pravidlem, chcete-li mít pejska na zahradě, kde bude moci volně pobíhat, je pozemek pořádně oplotit. Pevný zahradní plot by měl být vysoký minimálně 1,5 m, záleží ale na plemenu psa. Máte-li na zahradě plaňkový plot, vždy musíte mít jistotu, že mezery mezi plaňky jsou dostatečné úzké, aby tudy pejsek nemohl uniknout. Hodně pejsků má potřebu se podhrabávat, na to myslete i v případě plotu, buď zde musí být betonová podezdívka nebo podél základů plotu zakopejte králičí pletivo, které mu hrabání znemožní. Plot musí být zároveň bezpečný, nesmí zde trčet nějaké dráty, hřebíky atd. což ocení asi všichni uživatelé zahrady.

2. Travnatá plocha díky pejskovi hodně trpí

Pejsci milují trávník, takže počítejte s tím, že pro jeho dovádění bude travnatá plocha potřeba. Ale, na trávníku nejen dovádějí a odpočívají, ale bohužel i rádi močí. A moč je natolik agresivní, že vypálí do trávníku žlutá místa, nebo trávník v těchto místech roste nerovnoměrně. Takže, chcete-li tomuto zabránit, máte dvě možnosti. Buď pokaždé, když si pejsek uleví, prolijete toto místo vodou, díky tomu se moč naředí a nenapáchá škody. Druhou možností je, zakoupit speciální kameny, které se dají psovi do misky s vodou, obsahují účinnou látku, která pejskovi samozřejmě neškodí a která způsobí to, že moč nebude tolik agresivní a nějaké skvrny na trávníku vás pak nebudou muset trápit.

 

3. Vodní osvěžení v létě

I pejsci samozřejmě trpí, pokud panují velká vedra a sucho, dávají to najevo vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. Z tohoto důvodu musíte v létě myslet i na ně a uzpůsobit pro ně zahradu. Můžete jim dopřát vodní lázeň v podobě psích bazénků, pořídit jim chladící podložku, kde rádi leží a po zahradě umísti více větších misek s čerstvou vodou, kterou budete neustále vyměňovat, jinak se brzy kazí. Dobré také je, pokud má pejsek na zahradě nějaké místo pod keři či stromy kde je stín a on tak může nerušeně odpočívat.

 

4. I pejsek se lehce zraní

Zahrada musí být bezpečná pro všechny, kdo se na zahradě pohybuje. Takže nikdy nenechávejte na zahradě povalovat hrábě, nářadí typu nůžek, nožů či jiné řezné nástroje. Nářadí vždy skladujte tak, aby nemohlo na pejska spadnout. Máte-li třeba robotickou sekačku, která seče trávník v době vaší nepřítomnosti, nenechávejte pejska na zahradě v době, kdy sekačka jezdí. Nikdy se také pejsek nesmí dostat k chemickým prostředkům, které využíváte pro ochranu rostlin, ty mějte vždy pečlivě uložené a případně zamčené, to třeba i kvůli malých všetečným dětem, které se také mohou po zahradě pohybovat.

5. Chraňte ho před klíšťaty a blechami

Ať již používáte obojky nebo třeba žvýkací tablety, vždy je nutné své mazlíčky, pejsky a kočičky chránit proti těmto cizopasníkům. Velmi účinná je ochrana pomocí přípravků od Frontpro, obojky sice stojí více, nicméně je to ochrana vašeho pejska po celou sezónu. A fungují.

6. Správné místo pro odpočinek

Dospělý pes potřebuje asi 14 hodin spánku denně a pokud v noci hlídá je jasné, že spát bude během dne. Na zahradě mu proto dopřejte nějaké klidné místečko, kam mu dáte třeba pelíšek nebo deku a kde bude moci v klidu odpočívat. Takové místo by mělo být chráněné před slunce a deštěm, ale zároveň je dobré, pokud má z něj pejsek dobrý výhled na celou zahradu.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Související články

2024-06-27T10:16:18Z dg43tfdfdgfd