PULTOVý, NEBO KLASICKý MRAZáK?

Pokud jste vášnivými zahradníky a během léta zamrazíte nespočet ovoce a zeleniny, bude pro vás nejlepší zvolit mrazák zvlášť a nikoliv jako součást lednice, kam toho moc neuskladníte. Pokud k tomuto rozhodnutí dospějete, bude potřeba si rozmyslet, jestli dáte přednost pultovému, nebo klasickému provedení. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Jaké jsou výhody a nevýhody klasických a pultových mrazáků?

Zdroj: Haier

Pultový mrazák

Pultové mrazáky jsou většinou objemnější a nabídnou i více úložného prostoru než ty klasické. Některé typy se vyrábí o objemu klidně i 500 litrů. Jediné, s čím musíte počítat, je to, že pultové mrazáky zkrátka zaberou více místa a nejsou tak přehledné jako klasické šuplíkové. Navíc kvůli otevírání shora musíte ponechat volný prostor i nad mrazákem. Pultové mrazáky mají dobrou izolaci a jsou tak energeticky úspornější, navíc jejich pořizovací hodnota je nižší než klasické provedení. Hodí se zkrátka větším rodinám s velkou zásobou jídla a naopak nejsou vhodné pro seniory, kteří se do nich musejí shýbat. 

Pultové mrazáky zaberou více místa.

Zdroj: Haier

Klasický mrazák

Výhodou klasických mrazáků je, že zásoby ukládáme buďto do šuplíků, nebo výsuvných košů. Díky tomu jsou přehledné a jednoduše v nich najdete to, co potřebujete. Na druhou stranu jsou výrazně menší než ty pultové, a pokud tedy potřebujete zamrazovat ve velkém, nebude toto řešení nic pro vás. Výhodou klasického mrazáku je, že zabere méně místa než ten pultový, potraviny jsou přehledněji uskladněny a je k němu snadnější přístup. Na druhou stranu počítejte s vyšší pořizovací cenou, i vyšší spotřebou energie. 

Klasické mrazáky jsou přehlednější a nezaberou tolik prostoru.

Zdroj: Candy

Jakou zvolit velikost?

Záleží na tom, kolik členů vaši domácnost obývá a jak často a v jakém množství plánujete potraviny zamrazovat a uskladňovat. Objem mrazáku vždy počítáme v litrech a je potřeba, aby se jeho kapacita využila na maximum, protože plný mrazák pracuje lépe a funguje v úspornějším režimu, než mrazák prázdný. Obecně se však na jednu osobu počítá s objemem 40 litrů. Jestliže pěstujete zeleninu a ovoce, chytáte ryby nebo dokonce chodíte na lov, tento objem klidně zdvojnásobte. 

Umístění mrazáku

Každý mrazák má uvedenou klimatickou třídu, podle které je potřeba ho i umístit na správné místo. Většinou se o vhodném umístění dočtete i v manuálu k zařízení. Nikdy by však mrazák neměl stát u topení či u jiného zdroje tepla. A také by se neměl umístit do rohu místnosti, ve které je pokojová teplota. Čím chladnější prostor, tím lépe.

Mrazák nikdy neumísťujte k tepelnému zdroji.

Zdroj: Candy

Funkce mrazáku

Některé mrazáky mají funkce, jako je nenámrazový systém, varovný systém nebo super mrazení. Díky nenámrazovému systému se potraviny zmrazí studeným vzduchem a nadbytečná vlhkost se vyvede ven. Nebudete tak muset řešit odmazování. Ve většině případů je tato funkce označována jako No Frost. Varovný signál nám dá okamžitě najevo, že jsou dvířka mrazáku otevřené a zařízení potřebuje mnohem více energie na ochlazování. Super mrazení pak slouží k udržování teploty při otevřených dveřích, kdy v mrazáku něco hledáte nebo doplňujete zásoby.

Zdroj: Alza.cz, Mall.cz, Candy.cz, Haier.cz

Fotogalerie:

The post Pultový, nebo klasický mrazák? appeared first on HomeInCube.

2024-06-03T05:44:32Z dg43tfdfdgfd