TRáPí VáS SPáLENá KůžE NEBO SLUNEčNí VYRážKA? JAK SE SPRáVNě CHRáNIT PřED SLUNCEM VYSVěTLUJE DERMATOLOžKA

Foto: Shutterstock

Dovolená znamená nejen příjemný čas strávený s nejbližšími na cestách, u moře nebo na chatě, ale také dlouhodobější pobyt na slunci. Sluneční paprsky však mohou být příčinou nejrůznějších kožních potíží. Proto bychom měli nejen během opalování dodržovat několik jednoduchých zásad, díky kterým lze předcházet zdravotním komplikacím. Nepřetržitý pobyt na sluníčku totiž organismu neprospívá, může vest dokonce až k nádorovému onemocnění. Ročně na zhoubný melanom kůže zemře až 400 osob.

Pokrývka hlavy je základ

Na krku a v okolí očí je pokožka nejjemnější, a tudíž velmi citlivá na sluneční záření. Klobouk, kšiltovka nebo sluneční brýle jsou proto v létě nejen stylové, ale i praktické. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak se vyvarovat spálené kůži a komplikacím, které s tím souvisí.

Nepodceňujte pitný režim

Sluneční záření přispívá k dehydrataci organismu, a proto je příjem tekutin stejně důležitý jako hydratace krémem či olejem zvenčí. Během dne by měl člověk vypít ideálně 1,5 – 3 litry vody. Při pobytu na slunci se ovšem minimální množství tekutin zvyšuje na 2,5 litru denně. Stanovené limity bychom však neměli brát jako pravidlo, spíše doporučení. Záleží totiž na tělesné stavbě konkrétního člověka.

Berte v potaz váš fototyp a nezapomínejte na péči po opalování

Při opalování zvažte i to, jaký fototyp pokožky máte. Ten totiž odolnost vůči slunci výrazně ovlivňuje. Čím více melaninu vaše pokožka obsahuje, tím lépe se opalujete. V České republice se nejčastěji setkáme s lidmi s II. a III. fototypem – a ačkoliv se tento typ pokožky nespálí snadno, je nezbytné jej před sluncem chránit. „Často se setkáváme s tím, že si lidé, kteří se dobře opalují, myslí, že se nemusí před paprsky chránit. Nicméně opak je pravdou. Ochrana před sluníčkem by se v létě měla stát rutinou. Slunce má na svědomí mnoho kožních onemocnění, přitom namazat se krémem trvá jen několik sekund. Není radno tento krok podcenit,“ říká MUDr. Helena Michalíková, dermatoložka Canadian Medical ze zdravotnické skupiny EUC.

O kůži pečujte i po opalování

Vystavení se sluníčku by nemělo být konečným krokem v celém procesu opalování. Důležitá je i takzvaná aftercare, tedy následná péče. Každý večer po opalování by se pokožka měla ošetřit kakaovým máslem nebo hojivými a zklidňujícími krémy, které obsahují například. výtažky z aloe vera. Tento večerní rituál je nejen příjemný, ale také pokožku promastí, zchladí, a dokonce prodlouží opálení. „Během noci probíhají veškeré regenerační procesy a pokožka se obnovuje. Proto je vhodné před spaním namazat celé tělo hydratujícím krémem. Pomoc s výběrem vhodného krému po opalování nebo léčbou podrážděné kůže najdou pacienti právě ve specializovaných dermatologických centrech. Především lidem se světlejší pletí návštěvu rozhodně doporučujeme,“ uzavírá MUDr. Michalíková.

Krk a okolí očí jsou místy s nejjemnější pokožkou, která je citlivá na sluneční záření. Použití klobouku, kšiltovky nebo slunečních brýlí během opalování pomáhá chránit tyto oblasti před spálením a s tím souvisejícími problémy.

Zdroj: MUDr. Helena Michalíková, dermatoložka Canadian Medical a euc.cz

Související články

2024-06-22T14:08:22Z dg43tfdfdgfd