KLíčKY BRAMBOR: JSOU, NEBO NEJSOU JEDOVATé?

Zná to asi každý z nás – brambory se snažíme uskladňovat tak, jak nejlépe dokážeme, a přesto po čase zjistíme, že začaly klíčit. Jenže jak s takovými bramborami naložit? Lze je konzumovat, nebo je lepší je zkrátka vyhodit? Informaci, že jsou naklíčené brambory jedovaté a hrozí otrava nebo jiná komplikace, jste určitě slyšeli. Ale je to opravdu takto?

Jsou klíčky opravdu životu nebezpečné? Zdroj: Pixabay

Proč brambory klíčí

Brambory, které nejsou správně skladovány, nebo jsou vystaveny teplu a světlu, zkrátka začnou stejně jako na jaře klíčit. Obsahují v sobě solanin, který je ve větším množství pro člověka jedovatý. To ale neznamená, že by naklíčené brambory měly skončit v koši. Byla by to totiž velká škoda.

Kdy se klíčků bát a kdy nikoliv? 

Jestliže se chystáte konzumovat brambory, které jsou opravdu hodně naklíčené a zelené, raději se zastavte. Tyto brambory by se už opravdu konzumovat neměly a je na místě, aby skončily v koši. Stejně tak suché, scvrknuté brambory se raději nepokoušejte připravit na pokrmy. Pokud je vám brambor líto, uvařte je ve vodě s trochou octa. Snížíte tak množství solaninu až o 85%, a tím pádem bude konzumace méně nebezpečná. 

Jiná situace ale nastává, pokud jsou brambory naklíčené pouze trochu, ale jejich povrch je stále pevný, není seschlý, scvrknutý a nepokrývá ho žádná plíseň. V tomto případě klíčky odstraňte, brambory raději úplně oloupejte a poté připravte jako obvykle. V tomto případě se žádné otravy či jiných zdravotních komplikací nemusíte obávat. 

Využijte i nevzhledné, naklíčené brambory

Pokud jste usoudili, že je brambory ještě možné zkonzumovat, využijte je například na bramborovou kaši nebo ke smažení hranolek. Na jiné přílohy zvolte nové, čerstvé brambory, které obsahují více vody. Naklíčené, seschnuté brambory, které už konzumovat nebudete, ale nutně vyhazovat nemusíte. Lze je využít například k sadbě nových brambor. 

Staré brambory můžete využít jako sadbu nových. Zdroj: Pixabay

Klíčem k úspěchu je správné skladování

Abyste zamezili klíčení brambor, je potřeba vědět, jak na jejich správné skladování. Bramborám se daří v tmavých, chladných prostorech, kde je zejména sucho. Ideální jsou tak suché sklepy, kde se teplota pohybuje maximálně okolo 5 °C. Jakmile teplota klesne pod nulu a poté se zase oteplí, začnou brambory klíčit. Na brambory si pořiďte prodyšné pytle, které jsou přímo určeny pro skladování brambor, a snažte se je umístit zhruba 70 – 80 centimetrů nad podlahu, aby nezačaly hnít. Pokud sklep nemáte, využijte spíž nebo jinou, chladnější místnost v bytě nebo domě a přikryjte je papírovými pytlíky. 

Aby brambory neklíčily, je potřeba je uchovávat v suchu, chladu a tmě. Zdroj: Pixabay

Pár rad nakonec:

  • Pokud brambory vypadají jinak zdravě, lze je po odstranění klíčků zkonzumovat. 
  • Při koupi si brambory dobře prohlédněte a ujistěte se, že nemají žádné viditelné vady a kazy.
  • S bramborami celkově manipulujte opatrně. 
  • Pokud brambory pálí, nebo jsou hořké, okamžitě konzumaci ukončete. 

Zdroj: prima-receptar.cz, ireceptar.cz, iDnes.cz

 

Fotogalerie:

   

The post Klíčky brambor: Jsou, nebo nejsou jedovaté? appeared first on HomeInCube.

2024-06-28T05:38:03Z dg43tfdfdgfd