EXTRéMNí šTíHLOST JE ZPěT. ALE MOžNá ANI NIKDY NEODEšLA

Zatímco se devadesátková heroine chic a Y2K móda derou zpět, internet zaplavila vlna zdánlivě nevinného body shamingu. Byla snad snaha o větší míru inkluze marná?

Minulou dekádu ovládlo hnutí body positivity. Na módních molech se procházely ženy s rozličnými těly, značky vykoply „size-inclusive“ kampaně a hashtag #fatvisibility se stal jistou formou aktivismu. Na protest devadesátkovému trendu heroin chic získala oblibu mezi celebritami BBL figura s takovými proporcemi, které vám může dopřát pouze plastický chirurg. To se ale podle všeho změnilo. V posledních pár letech se na módním a kulturním poli znovu objevuje trend štíhlosti. Návrat módy Y2K, pro kterou jsou charakteristické džíny s nízkým pasem a minisukně, oživil vzpomínky na dobu, kdy oblečení určovalo hodnotu sebe sama. Těžko říct, který extrém je zhoubnější – brazilská modelace hýždí je nejsmrtelnější procedurou v plastické chirurgii a hon za extrémní štíhlostí vede téměř určitě do náruče poruchy příjmu potravy.

Na vině je Kim Kardashian

V textech, které proměnu tělesného ideálu analyzují, je opakovaně skloňována Kim Kardashian. Kim byla dřív hrdou nositelkou BBL postavy podobně jako její mladší sestra Kylie Jenner. Několik let nazpět začala tuto svou éru opouštět a pózovat způsobem, který zdůrazňuje štíhlost. Její proměna vyvrcholila široce medializovanou extrémní dietou, již v roce 2023 podstoupila, aby se vešla do šatů Marilyn Monroe na Met Gala. Spolu s Kim začala hubnout značná část Hollywoodu. Co za tím stojí? Hořkosladký objev jménem Ozempic.

Jak Ozempic inflitruje Hollywood

Na sociálních sítích se stalo označení ozempic face novou municí v arzenálu body shamingu. Ozempic, původně lék na cukrovku, si našel cestu do rukou bohatých lidí usilujících o zhubnutí a vyklidil prostor pro humorem zahalené poznámky na účet těl cizích lidí. Celebrity ještě nesebraly odvahu mluvit o užívání Ozempicu otevřeně, takže si lidé na sociálních sítích vytvořili novou tipovací hru: ukaž prstem na toho, kdo podezřele rychle zhubnul. Hrací pole? Komentáře na Instagramu. Vedlejší efekt je takový, že můžeme opět beztrestně komentovat cizí těla. To se ale netýká jen těch „náhle hubených“.

Vraťte nám heroin chic, vzkazují davy

Victoria`s Secret Fashion Shows jsou po pětileté pauze zpět a v komentářích pod oznamujícím příspěvkem měli lidé jasno: „Prosím, vraťte staré modelky, myslím tím HUBENÉ modelky.“ Další komentáře podobného rázu daly najevo, že plus size modelky nejsou na legendárním mole vítané. Body positivity hnutí, ačkoli má dobré úmysly, tak možná selhalo ve svém úsilí odstranit hluboce zakořeněnou fatfobii, sexismus a další formy diskriminace. Značky sice naoko podporují inkluzivitu, ale v praxi selhávají a marginalizovaná těla zůstávají nedostatečně obsloužena a přehlížena.

Být hubená bylo vždycky in

V popředí toho všeho stojí otázka: Je štíhlost zpět, nebo jen nikdy neodešla? „Je mi jasné – a každému, kdo v posledních desetiletích studuje dospívající dívky – že ideál superštíhlé postavy nikdy nezmizel, bez ohledu na to, jakou velikost mají džíny, které sestry Hadid zrovna nosí. A zákeřnost tohoto ideálu je od 90. let docela konstantní, ba možná se ještě zhoršila,píše Jessica Grose pro The New York Times, a já s ní souhlasím. Možná skinny kultura nabrala jen jinou podobu. Wellness kultura se svým that girl lifestylem, který staví na zeleném džusu a pilates, totiž nenápadně nabádá k tomu stejnému. Akorát tišeji, abychom se moc nelekli.

Zdroj: Culted, The New York Times, The Cut

Související články

2024-06-14T06:25:26Z dg43tfdfdgfd