NEJKRáSNěJší KAVáRNA, NEJSTARší RESTAURACE I DECHBEROUCí ZAHRADY A ARCHITEKTURA ANEB 10 MíST, KTERá BYSTE MěLI NAVšTíVIT V MARRáKEšI

'

Foto: Marta Kratochvílová

Marrákeš je oblíbeným cílem turistů, takže není divu, že patří mezi nejnavštěvovanější města v Maroku. Jeho staré město, medína, je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a je populární zejména svými trhy s jedinečnou atmosférou, architekturou, paláci i zajímavými podniky.

Která místa byste při návštěvě Marrákeše neměli vynechat?

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT:

Jemaa el-Fnaa

Jemaa el-Fnaa je hlavní náměstí a tržiště nacházející se ve čtvrti medína. Je plné kejklířů a prodejců, kteří ve svých stáncích prodávají kromě občerstvení také autentické marocké zboží všeho druhu. Jemaa el-Fnaa je místem, které vás ohromí a nabídne vám autentický pohled na místní kulturu. Zároveň je ale dobré si zde dávat pozor na kapsáře nebo naháněče s opičkami, kteří od vás budou za fotky vymáhat peníze. Těm je nejlepší se vyhnout, už jen kvůli zvířatům samotným, která jsou spíše jejich otroky, a abyste předešli konfliktu, ani si je nefoťte. V přilehlých uličkách, kde je celkem snadné se ztratit, pak objevíte nejrůznější druhy koření, orientální zboží, oblečení, keramiku a mnoho cetek.

„Kousek od náměstí je restaurace s terasou Le Salama. Jde o jednu z nejvyšších teras v Marrákeši. Z vrchu vidíte náměstí i celé město. Zajímavostí je, že zde slavila Maddona šedesáté narozeniny. Je tady spousta vystoupení, například tanečnice s tácem a svíčkami na hlavě,“ vypráví odbornice na Maroko Marcela Rusňáková a průvodkyně z cestovní kanceláře Blue Style. 

Foto: Marta Kratochvílová

Medresa Ben Youssef

Pokud jste milovníci krásné architektury, rozhodně byste při návštěvě Marrákeše neměli vynechat Medresa Ben Youssef. Toto místo je totiž působivým příkladem marocké architektury. Budova je vyrobena z červeného pískovce a je zdobena složitými geometrickými vzory a vyřezávanými štuky. Jde o bývalou islámskou náboženskou školu, která patřila mezi největší v severní Africe. Její historie sahá až do 14. století. Až do roku 1960 se zde mohli studenti vzdělávat v oblasti islámského náboženství, tradičních věd, filozofie nebo práva. Zároveň medresa sloužila také jako mešita a knihovna. Dnes je toto nádherné místo otevřené pro veřejnost. Pokud si zde však přejete načerpat atmosféru a udělat si fotografie bez lidí, doporučujeme dorazit brzy ráno hned po otevření, protože pak už se vám to nepodaří.

Foto: Shutterstock/Marta Kratochvílová

Bahia Palace

Pojďme se přenést zpět v čase do roku 1800, kdy byl postaven palác Bahia, jeden z největších paláců své doby. Jde o masivní komplex prostorných nádvoří, zahrad a místností posetých marockými geometrickými vzory a složitě vyřezávanými stropy bezpochyby patří mezi mistrovská díla marocké architektury. Původně byl navržen jako královský palác pro velkovezíra Si Moussa, dnes však patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím. Palác Bahia byl mimochodem považován za první budovu v severní Africe, která jako dekorativní prvek používala barevné sklo. Bohužel bylo toto nádherné místo na podzim roku 2023 poničeno během zemětřesení. Ovšem naštěstí se daří postupně vše opravit a palác se opět otevřel veřejnosti.

Foto: Shutterstock

 

Dar Si Said Museum

Jen pár kroků od paláce Bahia je muzeum Dar Si Said. Jde o nádhernou velkou palácovou residenci postavenou v druhé polovině 19. století. V roce 1957 byl palác oficiálně rozdělen na dvě části, první měla sloužit řemeslným dílnám a druhá muzeu umění a dávných tradic. Zároveň v severovýchodní části sídlila základní škola, jejíž výuka trvala do roku 1987. Zajímavostí je, že v prvním patře bylo umístěno jádro první rádiové antény v Marrákeši. Dnes je Dar Si Said díky bohatství svých sbírek jedním z nejvyhlášenějších marockých muzeí, kde můžeme obdivovat krásy tradičního tkalcovství a koberců. Veřejnosti je zde prezentováno více než 4000 marockých uměleckých a řemeslných předmětů.

Foto: Shutterstock

 

Zahrady Menara

V nové části Marrákeše, kousek od letiště, se nacházejí zahrady Menara. Jsou úžasným příkladem islámské architektury a kultury. Jsou oblíbenou turistickou destinací a existují už od 12. století. Původně byly využívány jako zemědělská oblast, přičemž okolní zdi a věže poskytovaly ochranu před nájezdníky. Postupem času byly rozšiřovány a vylepšovány až v 16. století přibyl velký bazén a pavilon. Zahrady byly také využívány jako místo odpočinku a rozjímání pro sultány Maroka. „Dnes zde roste 20 tisíc olivovníků, které patří králi. On z nich lisuje olivový olej a prodává ho s vlastní etiketou. Peníze z prodeje jdou pak na podporu sirotků a vdov,“ vysvětluje odbornice na Maroko Marcela Rusňáková.

Foto: Shutterstock

 

Zahrada Jardin Majorelle

V roce 1919 se francouzský malíř Jacques Majorelle usadil v Marrákeši a koupil palmový háj. Zde pak vystavěl vilu a jako milovník botaniky nechal vysázet krásnou zahradu plnou exotických druhů a vzácných rostlin, které si přivezl ze svých cest po světě. Později pak vytvořil ultramarínovou modř, dnes známou jako Majorelle blue, kterou zahradu vymaloval a otevřel ji veřejnosti. Když však později zemřel, zahrada začala chátrat a upadla do zapomnění. V roce 1980 ji koupili francouzský módní návrhář Yves Saint Laurent a jeho partner Pierre Bergé, aby ji přivedli zpět k životu a zachovali vizi jejího původního majitele. Díky nim se dnes můžeme kochat jejími krásami. Zahrada založená v roce 1924 se pyšní více jak 300 druhy rostlin z pěti kontinentů a také krásnou architekturou. Uprostřed zahrady pak najdeme studio Majorelle ve stylu art deco, kde sídlí berberské muzeum, které představuje bohatou kulturu a historii domorodých obyvatel Maroka.

Foto: Marta Kratochvílová/Shutterstock

 

Muzeum Yves Saint Laurent

Je to teprve pár let, co se vedle zahrady Jardin Majorelle otevřelo muzeum Yves Saint Laurent. V něm se milovníci módy mohou kochat některými kolekcemi haute couture oblečení a doplňků nebo expozicí skic, které pokrývají 40 let práce slavného francouzského módního návrháře. K vidění je také biografie Yvese Saint Laurenta vytvořená z osobních artefaktů, včetně dopisu, který YSL zaslal šéfredaktorovi francouzského Vogue Michelu de Brunhoffovi v červnu 1954, když mu bylo 17 let. Muzeum je duchovním dítětem partnera Yves Saint Laurenta Pierra Bergého. Bylo otevřeno jako pocta jeho práci a inspiraci, kterou čerpal ze svého druhého domova – Marrákeše, a byl fascinován uměním a paletou Maroka.

Foto: Marta Kratochvílová

 

Dar Essalam

Při návštěvě medíny byste rozhodně neměli vynechat návštěvu nejstarší restaurace v Marrákeši Dar Essalam, která se skrývá v jedné z úzkých uliček tržiště. Už jen samotné vstupní schodiště do budovy vás uchvátí svou krásou. Autentickou restauraci, jejíž nejstarší místnost pochází ze 17. století, navštívil dokonce Winston Churchill, Charles Trenet nebo Alfred Hitchcock, který zde natočil dokonce svůj film Muž, který věděl příliš mnoho. Užít si zde můžete pokrmy marocké kuchyně, hudební a taneční vystoupení, ale samozřejmě také krásu jednotlivých místností. Kochat se můžete islámským uměním, bohatě zdobenými stropy, zdmi, dveřmi i krásnými lustry. A pokud byste raději zůstali venku, Dar Essalam nabízí také terasu s úžasným výhledem.

Foto: Marta Kratochvílová

 

Dar El Bacha Café

Velkolepý palác Dar el Bacha, který byl postaven v roce 1910, je zároveň místem, kde si můžete vychutnat tu nejlepší kávu v Maroku. Poté, co bylo toto místo po 2. světové válce na 60 let uzavřeno, se znovu otevřelo veřejnosti, aby pokračovalo v tradici nabízející kvalitní 100% arabiku z celého světa. Tu si zde vychutnávala i řada známých osobností včetně Charlieho Chaplina, Franklina Roosevelta nebo Winstona Churchilla.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT:

„Palác byl sídlem paši Thami El Glaoui, což byl vůdce z jihu Maroka, který se stal za času protektorátu pašou v Marrákeši. Paša byl správce a největší vůdce města a za času francouzského protektorátu spravoval Marrákeš. V paláci je muzeum Confluences, což je marocko-berbersko-francouzsko-židovský projekt. Mají zde ukázky různých kultur a snaží se pospojovat proudy umění různých regionů. Kavárna Dar El Bacha, která je součástí muzea, je dnes už řetězcem a má pobočky také v Dubaji, Singapuru nebo Kataru,“ vysvětluje odbornice na Maroko Marcela Rusňáková.

„Kavárna v Marrákeši je však jedinečná. Má nádhernou architekturu, prosklené stropy, krásné barvené vitráže. Servírují zde kávu ze všech částí světa. Když jsme zde byla poprvé, podařilo se mi dát si kávu mocha, což je káva z Jemenu. Ten kávu produkuje kvůli občanské válce velmi střídmě. Autentické káva z Jemenu je tady hodně málo a je hodně vzácná a drahá. Obecně jemenská káva patří mezi nejlepší na světě,“ dodává.

Foto: Shutterstock/Dar El Bacha Café

 

Let balónem nad pouští

Pokud toužíte po nějakém tom adrenalinovějším zážitku, můžete se nad marrákešskou pouští proletět horkovzdušným balónem. Nejlepší čas je brzy ráno při východu slunce. Tento dechberoucí zážitek trvá kolem 60 minut, a kromě východu slunce se můžete kochat i pohledem na další balóny, které plují oblohou všude kolem. Po tomto zážitku vás pak čeká snídaně v poušti v beduínském stylu, kde můžete ochutnat například marocké palačinky, džemy a medy a zapít je marockým čajem. „Koho láká dobrodružství, určitě by si neměl nechat ujít tuhle příležitost. A pokud navíc umíte dobře fotit, pořídíte parádní snímky,“ dodala expertka na cestování Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Foto: Marta Kratochvílová

Marrákeš se nachází na úpatí Vysokého Atlasu. Po Casablance, Rabatu a Fèsu se čtvrtým největším městem v Maroku. Zároveň patří mezi čtyři královská města. Je městem, které nejlépe poznáte během toulek jeho uličkami, zejména pak historickou medínou. Jeho autentickou atmosféru stojí za to zažít ve dne i během noci. Ochutnejte také místní kuchyni jako tajine, polévku harira nebo palačinky msemmen a nakupte si na místním tržišti nějaké ty suvenýry (a nezapomínejte smlouvat).

I když jsou zde místní už celkem zvyklí na turisty, ctěte místní zvyklosti a oblékněte se více po vzoru místních. Ženám se doporučuje zakrýt kolena a obléct šaty pod kolena nebo kraťasy. Mužům se zase doporučují šortky či kalhoty ke kolenům. 

 

Zdroje: Press trip s CK Blue Style do Maroka, průvodkyně a odbornice na Maroko Marcela Rusňáková

Související články

2024-06-12T11:01:49Z dg43tfdfdgfd