PřESAZOVáNí ROSTLIN NA PODZIM: JE TO MOžNé, KDYž VíTE CO DěLAT

Přesazování pokojových rostliny se obvykle provádí na jaře. To je nejvhodnější doba. Někdy si ale rostliny mohou říkat o přesazení i na podzim – obvykle to jsou ty rychle rostoucí nebo ty, u kterých jsme to na jaře nestihli. V takovém případě je možné pravidlo porušit a pustit se do přesazování i na podzim. Zatímco na jaře chceme povzbudit rostliny k růstu, na jaře bychom jim měli dopřát období klidu.

Důvody pro přesazování na podzim

Jestliže rostlina vypadá nezdravě a uvadá, může to být znamením, že je čas přesadit. Typickým důvodem okamžitého přesazení je:

  • Přemokřená půda, která by mohla vést k hnilobě kořenů (je třeba opláchnout kořeny, nemocné odříznout, ošetřit fungicidem a zasadit do nové půdy).
  • V některých případech rostlina přestane prospívat, když je květináč plný jejích kořenů. Jestliže půda vysychá po zálivce příliš rychle, ale kořeny neopouštějí květináč, může to přesto znamenat, že je jich v květináči příliš mnoho.
  • Pokud rostlina roste pomaleji, než by měla, pak to může znamenat, že je v malém květináči.
  • Také příliš hutný substrát je důvodem co nejrychlejšího přesazení.
  • Kořeny vyčuhují z drenážních otvorů.
  • Nadzemní část rostliny se zvětšila, nádoba je nestabilní.

Foto: Pixabay

Základní pravidla podzimního přesazování

Když už přesazujeme na podzim, neměli bychom používat hnojiva na podporu růstu a kvetení rostliny. Také bychom to neměli přehánět se zálivkou. Pokud je půda rostliny dobrá, je dobré přesadit do většího květináče tak, že rostlinu vyjmete i s půdou a jednoduše ji dáte do většího květináče, který doplníte čerstvou půdou. Pro rostlinu je to nejšetrnější řešení. Pokud nechce pustit, objeďte okraje květináče nožem, postavte květináč na bok a poklepejte na dno. Pak jej zkuste znovu vytáhnout. Postupujte co nejšetrněji. Na dno většího květináče umístěte drenážní vrstvu (písek, keramzit), která usnadní odtok vody.

Velikost květináče

Měli bychom přesazovat do květináče, jehož průměr je o 5 cm větší, než ten původní. Příliš velký květináč není vhodný, protože půda, ve které nejsou kořeny, se časem okyselí. Rostlinu sadíme tak hluboko, jako byla v původním květináči, což znamená, že na spodek květináče budete muset nasypat vrstvu zeminy. Čím je půda teplejší a lehčí, tím dříve se rostlina uchytí. Nově přesazenou rostlinu proto postavte na světlý parapet.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2019/10/03/opozdali-s-peresadkoj-komnatnyh-cvetov/

https://www.benco.cz/rady-a-tipy/presazovani-rostlin-na-podzim/

Foto: Pixabay

The post Přesazování rostlin na podzim: je to možné, když víte co dělat first appeared on Naše zahrada.

2023-09-17T09:37:06Z dg43tfdfdgfd