NEJčASTěJší ZAHRADNICKé CHYBY, KTERé čASTO DěLáME: ZALéVáTE PříLIš NEBO NA LISTY A DALší. NEDěLEJTE JE A UšETříTE čAS I PENíZE

Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že se v zahradnickém oboru vyzná a dle jejich vědomí dělají vše tak jak se má, opak je pravdou. Řada takzvaných pěstitelů totiž neustále dělá na své zahradě stále stejné chyby a tyto chyby je stojí nejen jejich drahocenný čas, který lze využít jinde a mnohem efektivněji, ale hlavně peníze. A ušetřit v dnešní době nějakou tu kačku, to už stojí za zamyšlení, ne? Pojďme si tedy říci, v čem se nejvíce chybuje a jak je možné to dělat lépe a efektivněji.

Malí zahradníci si lásku k zahradě a přírodě vůbec nesou zpravidla po celý život

Žádný učený z nebe nespadl, někteří si to ale myslí

Rádoby zahradníků je všude jako hub po dešti, každý, komu vyrostl strom, si pak myslí, že vše ví a zná a při zahrádkaření ho jen tak něco nepřekvapí. Každopádně, učíme se celý život a tak nebude na škodu, když si pár věcí vyjasníme. Přeci jen, žádný učený z nebe nespadl a poučit se ze svých chyb je ta nejlepší škola. I ostřílení zahradníci se mohou zmýlit, důležité je, svoji chybu uznat a umět ji napravit.

Chyba č. 1: Příliš mnoho rostlin na malém prostoru

Velká chyba se dělá již při samém začátku zakládání nového záhonu. Málokdo si totiž dokáže představit, jak velké budou nově vysazované rostliny v dospělosti a potom je záhon zbytečně hustý a nevzhledný. Takže ještě, než se budete chystat do zahradnictví na nákup rostlin, dobře si spočítejte, kolik se vám jich na záhon vejde, případně se raději poraďte s odborníky. Ti vám mohou sestavit osazovací plán, nejen záhonu, ale i celé zahrady, a vy si rostliny jen zakoupíte a vysadíte. Máte tak jistotu, že nenakoupíte zbytečně moc rostlin a ty, co nakoupíte, skutečně využijete. Pamatujte na to, že každá rostlin potřebuje dostatek prostoru kolem sebe, aby se měla kam rozrůst a nemusela o vodu a živiny bojovat s jinými rostlinami. Dalším problémem příliš husté výsadby rostlin je, že se více šíří choroby i škůdci a jednotlivé rostliny budou spíše živořit, protože neustále budou bojovat o své místo na slunci.

Chyba č. 2: Zapomínáme na nejdůležitější obyvatele každé zahrady: na opylovače

Valná část užitkových rostlin není samosprašná, takže se neobejde bez opylovačů především v podobě včel a čmeláků. Třeba taková rajčata, bobuloviny nebo jádroviny potřebují opylovače, jinak nám neposkytnou úrodu. Takže až budete přemýšlet nad výsadbou a výběrem druhů, vyberte ty, které opylovače do vaší zahrady nalákají. Vhodné jsou především bylinky jako kopr, máta, meduňka, šalvěj, pažitka, kostival, brutnák, levandule, slunečnice a řada dalších.

Chyba č. 3: Zaléváte příliš: méně je více

Všeobecně se traduje, že všechny rostliny potřebují ke svému zdravému růstu a vývinu dostatek vody, ale některé rostliny naopak přespříliš vody v půdě v lásce nemají, patří sem například tolik oblíbená levandule, která miluje sucho, a právě zbytečnou zálivkou ji pěstitelé zahubí. Jestliže to s množstvím vody přeženete, dochází k uhnívání kořenů, rostliny jsou tak více zranitelné a náchylnější k napadení různými chorobami i škůdci. Opět platí, že méně je více a vy zalévejte hlavně ty druhy, které to vyžadují.

 

Chyba č. 4: Používání nadbytečného množství hnojiv

Hnojení rostlin určitě děláte v dobré víře, abyste rostlinám přilepšili a ty pak krásně prospívaly. Ale, přehnojení půdy má stejné následky, jako přemokření a rostliny na vyšší obsah živin v půdě reagují stejně, jako při jejich nedostatku, takže jim žloutnou nebo usychají listy, nekvetou, shazují plody, atd. Pokud hnojíte více, než je třeba, narušujete přirozenou rovnováhu mezi biologickou složkou půdy a rostlinami. Pro dodání živin používejte spíše kompost, na jaře a na podzim.

Chyba č. 5: Respektujte podmínky na vaší zahradě

Než se rozběhnete do zahradnictví pro nové rostliny, dobře zvažte, jaké rostliny jsou vhodné právě pro vaši zahradu. Důležité je nejen rozložení světla a stínu během dne, ale také půdní podmínky, jaké klima panuje během dne a roku, jiná situace bude na horách, a jiná poblíž Prahy. Nejlépe, pokud se podíváte přes plot k vašim sousedům, co zde roste jim, bude růst i vám. Ne všechny rostliny, které vidíte někde v katalogu nebo v televizi, porostou i na vaší zahradě a vy tak zbytečně utratíte často nemalé peníze za nevhodné rostliny.

Chyba č. 6: Zbytečné výdaje za semena rostlin

Každý rok utrácíte peníze za nová a nová semena vašich oblíbených rostlin, především užitkových jako je plodová zelenina, bylinky, listovou nebo kořenovou zeleninu. Stačí, když třeba u mrkve, petržele či salátu necháte 2 rostliny vykvést a semínka si seberete. To samé platí v případě plodové zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, papriky a dýně. Jakmile je budete konzumovat, semínka si usušíte a uchováte na příští rok.

Chyba č. 7: Příliš hluboká výsadba

Doslova utopení rostlin bývá častým důvodem, proč rostlina neroste nebo se netěší dobrému zdraví. Všechny rostliny se vysazují vždy tak hluboko, jako byly v kontejneru, květináči nebo ve školce. Spíše, než hloubka, je ale důležitá šířka výsadbové jámy, ta by měla být dvakrát tak široká, jako je bal či kořeny rostliny, jen tak se budou kořeny dobře vyvíjet.

Chyba č. 8: Zaléváte na listy, místo ke kořenům

Většina rostlin, a platí to hlavně ve skleníku, nemá rádo, když je zaléváte shora. Mnohem lepší je pro ně závlaha spodem, přímo ke kořenům, kdy nedochází k orosení listů. V tom případě se totiž často šíří houbové choroby, nehledě na to, že závlahou přímo ke kořenům rostlina vodu využije mnohem rychleji a efektivněji. Vhodná je proto automatická, kapková závlaha. 

Chyba č. 9: Rostliny vysadíte na nevhodné místo

Před výsadbu rostlin nehleďte na to, jak daná rostlina kvete a jak moc se vám líbí, ale hlavně na to, zda bude mít optimální podmínky pro svůj růst. Rostliny, které vyžadují plné slunce, zkrátka nemůžete vysadit do stínu, často ani polostínu, kde stejně živoří. Stejné platí i pro případ, že máte jílovitou nebo kyselou půdu, špatným výběrem rostlin vyhodíte peníze úplně zbytečně. Jestliže nemůžete rostlině zajistit optimální podmínky, vyberte raději takovou rostlinu, která se do vaší zahrady lépe hodí.

Chyba č. 10: Výsadba pod vzrostlé stromy

Osázet prostor pod stromy zní sice velmi lákavě, ale rostliny zde moc nadšené nebudou. Vzrostlejší stromy mají silné a mohutné kořeny a v boji o vodu, světlo a živiny jasně vítězí. Vysadíte-li přímo pod stromy nějaké trvalky, musíte dobře zvolit, jaký druh tyto podmínky zvládne. A nebojte, sortiment rostlin je dostatečně bohatý. Nejste-li jisti, přímo pod stromy nic nevysazujte a prostor jen zakůrujte, případně sem postavte osázené nádoby či květináče. Výsadba rostlin se nejčastěji dělá zhruba 50 cm za korunou stromu.

 

A tou největší chybou je, že se bojíte obrátit pro radu na odborníky

Při pochybách se nebojte obrátit na odborníky, zahradníky, kteří jsou studovaní a vyznají se v sortimentu rostlin. Poradí vám, jaké rostliny můžete pěstovat právě na vaší zahradě, které naopak ne, dokáží vám také sestavit jednoduchý osazovací plán, dle kterého už jen rostliny nakoupíte a vysadíte. Ačkoliv se to nezdá, díky dobré radě ušetříte finance, za nevhodně zakoupené rostliny.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

2023-09-18T09:49:55Z dg43tfdfdgfd