DOBRé TIPY PRO PěSTOVáNí LISTOPADEK. ABY VYKVETLY, POTřEBUJí VčASNOU VýSADBU A VHODNé SOUSEDY. RYCHLENé VšAK NEKUPUJTE, TěM TO NEPOMůžE

Dobré tipy pro pěstování listopadek. Aby vykvetly, potřebují včasnou výsadbu a vhodné sousedy – bez těchto věcí se neobejdou. Chcete-li založit zahradu plnou kvetoucích listopadek, které budou přinášet radost po mnoho let a podzimů, je zásadní vybrat robustní rostliny s historií pěstování venku.

Myslete na to, že rychle vypěstované rostliny (známé také jako rychlené), na rozdíl od těch určených pro dlouhodobé pěstování na záhonech, nemají dostatečně vyvinuté kořeny. Spoléhat se proto na to, že přežijí zimu a budou kvést až do příštího jara, není možné. Ty ze supermarketů tak dlouží spíše jako krátkodobá ozdoba balkonů než jako dobrá zahrádkářská investice.

Jak na pěstování listopadek

Podobně jako různým jiným okrasným trvalkám se listopadkám daří na slunných místech s dobře propustnou, hlinitou nebo hlinitopísčitou půdou bohatou na živiny. Pozdě kvetoucí kultivary vydrží déle, pokud jsou umístěny v blízkosti zdí nebo živých plotů, které poskytují ochranu. Vyšší odrůdy dosahují značné výšky, což vyžaduje oporu během letního růstu. Částečným zastřižením těchto rostlin v polovině července můžete zachovat jejich kompaktnost a zároveň prodloužit dobu kvetení.

Foto: Pixabay

Co přisadit k listopadkám

Pokud jde o oživení podzimních záhonů, existuje několik možností. Listopadky se vyrábějí v různých barvách, velikostech a tvarech – vybírejte jim tedy sousedy přesně na míru. Zvažte jejich kombinaci s kompaktními kultivary trávy Miscanthus, Panicum virgaceum a dalšími okrasnými travami. Rozumnou volbou by bylo také zařazení podzimních aster (Aster) a jakýchkoliv sasanek (Anemone).

Kdy vysazovat listopadky

Optimální doba pro výsadbu listopadek odolných vůči mrazu je na jaře nebo v první polovině roku. Tento termín poskytuje rostlinám dostatek času na zakořenění a přirozený vývoj, což zvyšuje jejich šance na přežití první zimy. Pokud je vysazujete na podzim, těsně před květem, nezapomeňte, že vrstva suchého listí napomůže jejich přežití v zimě. Chraňte kořeny i nadzemní části rostlin tím, že je budete stříhat až na jaře.

Pro omlazení starších rostlin a zajištění jejich silného kvetení je výhodné je každé tři až čtyři roky na jaře (v březnu nebo dubnu) rozdělit. Tento postup nejen udržuje jejich schopnost kvetení, ale také podporuje růst nových výhonků. U nich se vyplácí i přihnojování kompostem a dalšími živinami. Výběrem odolných odrůd, vhodnou péčí a kombinací s kompatibilními rostlinami můžete vytvořit úchvatnou a trvalou podzimní zahradu, která vás bude těšit po mnoho let. Cílená péče o listopadky se tedy rozhodně vyplatí.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/listopadky-zasadte-je-na-jare-na-podzim-se-odmeni-bohatym-kvetenim, https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/jake-listopadky-si-vysadit-jak-se-o-ne-starat, https://prima-receptar.cz/chryzantémy-listopadky/

Náhledové foto: Pixabay

The post Dobré tipy pro pěstování listopadek. Aby vykvetly, potřebují včasnou výsadbu a vhodné sousedy. Rychlené však nekupujte, těm to nepomůže first appeared on Naše zahrada.

2023-09-18T23:09:45Z dg43tfdfdgfd