DýňOVý KOMPOT: SLADKOU POCHOUTKU, KTERá CHUTNá PO ANANASU, SI ZAMILUJí I TI NEJMENší

Jedná se o retro pochoutku, kterou již připravovaly naše babičky. Ale nenechte se odradit, dýňový kompot nabírá stále na větší popularitě a zabodujete s ním u své rodiny i dnes. Přestože se jedná o zeleninu, dýně vás překvapí svou sladkou, jemnou, oříškovou chutí, kterou díky použitému aroma lehce přirovnáte k lahodnému ananasu.

Kompot je oblíbená delikatesa, která se vždy připravovala během letní sezóny a těšit jsme se z ní mohly celý rok. Zavařování kompotů byla spíše doména našich babiček, ale i v této době se těší velké oblibě. Kompoty neodmyslitelně patří k pečenému kuřeti s rýží nebo se hodí jako doplněk k šunkoflekům. Připravují se z celé řady ovoce, které během léta vyroste na zahradách. Nejčastěji se zavařují švestky, třešně, meruňky nebo broskve.

Desatero rad na téma kompoty: Poradíme, jak sezónní ovoce nejlépe zavařit a uchovat

Jak připravit dýňový kompot

Dýňový kompot se nejčastěji připravuje z větších druhů dýní. Spotřebujete do něj ty největší kusy, které se již jinam příliš nehodí. Vhodným a osvědčeným druhem je dýně Goliáš, která již podle názvu značí, že je obřích rozměrů. Vedle nešlápnete ani když použijete populárnější dýni Hokaido, máslovou dýni nebo dýni mexickou.

  • Na základní dávku kompotu budete potřebovat:  3 kg očištěné dýně, 750 g cukru krupice, 1,5 l vody, 3 lžičky kyseliny citronové a 3–4 lžičky ananasového aroma.
  • Dýni oloupeme, vydlabeme a navážíme 3 kg, které nakrájíme na drobné kostičky. Dáme do velké nádoby, přidáme vodu, ostatní suroviny a zamícháme.
  • Dvě hodiny necháme stát a potom svaříme v hrnci dosklovata.
  • Kompot plníme do čistých sklenic, zavíčkujeme a sterilujeme 20 minut na teplotu 85 °C.
  • Tip: Další oblíbenou přísadou na ochucení dýňového kompotu může být ananasový džus, ananasový kompot, hřebíček, skořice nebo malé množství alkoholu, např. rumu.

Na přípravu domácího dýňového kompotu se můžete podívat v našem video-receptu.

Máte i vy osvědčené recepty z dýně, které dědíte z generace na generaci? Budeme rádi, když se o ně s nimi podělíte v komentáři pod článkem.

Přečtěte si také:

2023-09-17T12:40:18Z dg43tfdfdgfd