ŘASY A OBOčí NEMáME JEN PRO KRáSU. HLAVNě NáS CHRáNí. DíKY OBOčí SE MEZI SEBOU POZNáME

Foto: Shutterstock

Tvar obočí, který kopíruje klenbu oka, má svůj význam. Plní především ochrannou funkci. „Bez obočí by nám z čela do očí stékal slaný pot, což by způsobovalo nepříjemné pálení nebo podráždění. Kromě toho obočí do jisté míry chrání zrak před slunečním zářením, vlhkostí, špínou nebo třeba prachem. Obočí má ale ještě jednu vlastnost, o které se málo ví. Je důležité pro identifikaci. Chybějící obočí zkrátka narušuje schopnost našeho mozku rozeznávat tváře a výrazy lidí,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Stejně tak řasy nejsou jen na ozdobu. „Řasy slouží jako ochrana očí před prachem i nečistotami. Fungují dokonce jako senzory při detekci nebezpečí v rámci mechanismu známého jako „boj, nebo útěk", kdy se automaticky zrychlí mrkání. Řasy mají svůj vlastní životní cyklus, ten trvá zhruba tři měsíce. Řasa poté vypadne a je nahrazena novou. Na horním víčku mají lidé kolem 150 řas, na spodním přibližně 80. Některé studie uvádějí, že optimální délka řas, která poskytuje dostatečnou ochranu oka, je zhruba třetina šířky oka,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.

I řasy mohou postihnout onemocnění. „Mezi ně patří například zánět okrajů očních víček, z nichž řasy vyrůstají (blefaritida), abnormální růst řas směrem do oka (trichiáza) nebo zvýšená ztráta řas (madaróza), případně jejich nadměrné vypadávání ve spojitosti s onemocněním organismu jako alopecie,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Pozor na umělé řasy a lepidla k jejich aplikaci. Mohou totiž vyvolat alergie, způsobit zarudnutí, šupinatění nebo otoky víček a zároveň oslabují vlastní řasy. „Některé umělé řasy jsou vyrobeny z jemné srsti zvířat, která je sama o sobě alergizující. Pokud se lepidlo dostane přímo do oka, hrozí dokonce ohrožení zraku. Na trhu existují také speciální séra na řasy, která podporují jejich růst i hustotu. Je však třeba si vybírat kvalitní, osvědčené přípravky,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Foto:Shutterstock

Protože řasy i obočí zachytávají nečistoty, měla by se jim věnovat dostatečná péče. „Mikroskopické částečky nečistot sice nemusí být viditelné, ale mohou zapříčinit vznik zánětů nebo podráždění očí. Proto je důležité si obličej každý večer důkladně umývat. U žen by mělo být samozřejmostí také každý večer řasy i obočí odlíčit a postupovat přitom jemně, aby se nepolámaly,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Co jste možná o řasách nevěděli:  

  • Řasy jsou tvořeny z 97 % keratinem (protein nacházející se také ve vlasech a nehtech) a 3 % vody. Díky tomuto složení jsou docela odolné, ale přesto je může poškodit nadměrné používání řasenky nebo mechanických natáček​.
  • Dlouhé, husté řasy jsou standardem krásy po celá staletí. Ve starověkém Egyptě lidé používali kajal ke ztmavení svých řas. První komerčně dostupná řasenka byla vytvořena v roce 1917 společností Maybelline, směsí vazelíny a prachu z černého uhlí​​.
  • Jak lidé stárnou, jejich řasy mohou být tenčí a méně husté. Tato změna je podobná procesu stárnutí jiných tělesných tkání. Správná výživa a péče může pomoci udržet jejich zdraví a vzhled

Zdroj informací: belashed.org , Pavel Stodůlka, Gemini

Související články

2024-07-04T08:09:35Z dg43tfdfdgfd