ZáZRAčNá A NENáROčNá NOCENKA JALAPOVITá OD AZTéKů UPOUTá ZáPLAVOU KVěTů

Chcete si zkrášlit zahradu zajímavou rostlinou? Rádi byste oživili terasu kvetoucími rostlinami? Pak rozhodně zkuste nocenku. Už jen samotný název je dostatečně lákavý. Prozradíme vám, o jakou rostlinu se jedná a jak ji pěstovat, abyste se dočkali odměny v podobě záplavy barevných květů. A to není zdaleka vše, čím rostlina překvapí.

Nocenka jalapovitá neboli jalapenská. Neznáte? Doposud jste o této rostlině neslyšeli? Tak si představte, že rostlina vstoupila do dějin genetiky. Zabýval se jí v Brně koncem 19. století i J.G. Mendel. Vás potěší, pokud budete pěstovat pohromadě více barev, máte tak o překvapení postaráno. A jak tedy pěstovat? Co rostlina potřebuje ke svému prospěchu, aby krásně kvetla a dělala vám radost?

Působivá historie nocenky

Rostlina byla v roce 1540 dovezena z Mexika do Španělska. Dnes se nachází v zahradách po celém světě. Ke zplaňování dochází v tropech i subtropech poměrně často. Její latinský název je Mirabilis jalapa. A právě slovo mirabilis se dá přeložit z latiny v tom smyslu jako podivuhodná, zvláštní či dokonce zázračná, a to je zcela výstižné pro tuto rostlinu.

Podmínky pro pěstování

U nás se převážně pěstuje jako jednoletka. V zimě hlavní mateřský kořen zpravidla vymrzne. Pokud byste chtěli, aby na jaře opět vyrostla, nechejte hlízy, které se u kořene vyvinou přezimovat (obdobně jako jiřiny) v nemrznoucím prostředí a na jaře je opět vysaďte. Pravdou ovšem je, že je mnohem jednodušší je, když si rostlinu vypěstujete každý rok ze semen. Ta si můžete koupit, v případě už pěstování nasbírat ta, která vypadla.

Výsev na záhon se provádí nejdříve koncem května, kdy nehrozí mrazíky. Jedná se o nenáročnou rostlinu, které se daří na slunném stanovišti, stejně tak v polostínu i na stinném místě. Ve stínu zůstávají květy déle otevřené. Důležité je zvolit chráněné místo. Prudké deště či silné větry můžou tuto křehkou rostlinu poškodit. Aby nedošlo ke zlomení, přivažte ji později k opoře.

Nocenka: autor PoProstuMieciek

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mirabilis_jalapa_(four_o%27clock_flower).jpg

Nocenka začíná kvést na začátku letních prázdnin, v září kvetení ustává, i když jednotlivé květy je možné naleznout i do zámrazu. Od pozdního odpoledne do rána dalšího dne jsou zelené listy překryty záplavou jemně vonících barevných květů. Pokud je zataženo a deštivo, zůstávají otevřené po celý den. Jednotlivé květy dosahují průměru jen 3 cm, ale jsou uskupeny do svazečků. Odrůdy nocenky jsou nejen růžové, ale také bílé, žluté, červené i fialové. A skvostnou paletou barevných květů to nekončí. V některých květech dokonce můžete pozorovat i střídání barev. Představte si, že i na jedné rostlině mohou být květy odlišného zbarvení.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkaruvrok.cz

Náhledové foto: autor Apurv013

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mirabilis_jalapa,_4_o%27clock_plant;_Bengali_name-_%E0%A6%B8%E0%A6%A8%E0%A7%8D%E0%A6%A7%E0%A7%8D%E0%A6%AF%E0%A6%BE%E0%A6%AE%E0%A6%BE%E0%A6%B2%E0%A6%A4%E0%A7%80_.jpg

 

The post Zázračná a nenáročná nocenka jalapovitá od Aztéků upoutá záplavou květů first appeared on Naše zahrada.

2023-06-06T13:09:19Z dg43tfdfdgfd