O tom, že různé saláty typu „co dům dal“, byly velmi populární, svědčí i recepty, které se objevovaly v televizním Receptáři Přemka Podlahy a v jeho knihách. Většinou ale chyběl přehled ingrediencí (nebo byl neúplný) a jejich množství. Postup byl také zjednodušený.
Ostatně, posuďte sami. Trochu netradičně vypadá třeba recept na hermelín v zelí. Potřebujete: 1 balíček kysaného zelí, 2 sýry hermelín, 500 g málo sladkých jablek, 50 g sýru Niva, 200 g šunkového salámu 1 bílý jogurt, šťáva z půlky citronu, sůl, čerstvou bazalku a petrželku podle chuti.
Kysané zelí pokrájejte a vložte do misky, přidejte na kousky nakrájený hermelín, šunkový salám nakrájený na proužky, cibuli nakrájenou nadrobno a zalijte jogurtem. Dobře promíchejte a podávejte s chlebem nebo bílým pečivem.
Hitem byl také cibulový salát se smetanou. Jak se připravuje? 5 velkých cibulí rozřízněte na čtvrtky a překrájejte napříč na nudličky. Vsypte do vroucí osolené vody a nechte přejít varem. Přeceďte, vložte do mísy, ještě horkou osolte, opepřete a okyselte octem nebo citronem. Podle chuti mírně oslaďte, promíchejte a nechte vychladnout. Pak přimíchejte kelímek kysané smetany. Hodí se jako příloha k sekané nebo ke karbanátkům.
Opravdové zeleninové saláty byly tehdy výjimkou. Mezi zdravější verze patřil například salát z (čerstvě vypěstované) letní zeleniny. Jak na něj?
Rozeberte na listy jeden hlávkový salát a operte je, pokrájejte nerezovým nožem na menší kousky, přidejte nadrobno nakrájené mladé výhonky cibule (cca 2 polévkové lžíce) a pár snítek kopru. Podle chuti osolte, pokapejte šťávou z citronu (nebo 3 lžičkami octa smíchanými s ½ lžičkou cukru), přidejte 150 g bílého jogurtu a vše důkladně promíchejte. Podávejte jako přílohu k hlavnímu jídlu.
Plný vitaminů je i zelný salát s křenem. Potřebujete 200 g čerstvého zelí, 300 g jablek, 30–40 g křenu, 3 lžíce rostlinného oleje a 2 větší cibule.
Zelí nakrouhejte na menší proužky, jablka oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle, křen očistěte a nastrouhejte najemno. Vše smíchejte, přidejte olej s nahrubo nakájenou cibuli. Před podáváním nechte nejméně hodinu v ledničce.
Téměř zdravý je i studentský salát. Očistěte a jemně nastrouhejte mrkev (pro čtyři osoby 8 středně velkých mrkví), mrkev dejte do větší mísy, zakapejte šťávou z jednoho citronu, přidejte 2 prolisované stroužky česneku, 4 lžíce majonézy a dobře promíchejte. Salát můžete podávat jako přílohu k masu nebo s pečivem.
Květákový salát se bez majonézy také neobejde. Potřebovat na něj budete 1 květák, 15 g majonézy, 2 stroužky česneku, 1 citron, sůl a na ozdobu rajčata, papriky nebo okurky.
Celý květák uvařte doměkka v osolené vodě a nechte vychladnout. Česnek oloupejte a utřete se solí. Majonézu promíchejte s prolisovaným česnekem, přidejte šťávu z citronu. Květák rozeberte na růžičky, přelijte ochucenou majonézou a na talíři ozdobte čerstvou zeleninou podle sezony, přidat můžete i natvrdo uvařená vejce. Podávejte s čerstvým pečivem.
Oblíbené byly v této době také různé saláty, kde hlavní ingrediencí bylo kuřecí maso. Asi nejznámější byl těstovinový s kuřetem. Většinou se připravoval z vařených kolínek, hodí se i penne, fusilli nebo farfalle, v Receptáři pro každý den ho najdeme i z nalámaných špaget. A co potřebujete?
A jak na to? Uvařte těstoviny podle návodu „al dente“ a nechte vychladnout. Kuře vykostěte, odstraňte kůži a nakrájejte na kousky. Do větší misky nastrouhejte sýr, přidejte kousky kuřete, uvařené těstoviny, nakrájená vejce, nadrobno nakrájenou cibulku a sterilovaný hrášek. Osolte, opepřete, přidejte špetku kari a lehce promíchejte. Přidejte jogurt zředěný nálevem z okurek a opět promíchejte. Nechte asi hodinu v ledničce a pak podávejte.
Zdroje informací:
Kniha Přemek Podlaha a kol.: To nejlepší z Receptáře
Kniha Přemek Podlaha a kol.: Receptář pro každý den IV.
Kniha Přemek Podlaha a kol.: Zlatá kniha Receptáře