Možná máte zrovna v lednici nějaký dobrý plísňový sýr nebo sušený salám. Proč je plíseň na nich jiná než ta, co se objeví třeba na chlebu, a kvůli které jídlo hned vyhazujeme? Je to jednoduché, jde o jiný druh plísní. Navíc je pro jejich použití v potravinářství klíčovou podmínkou vysoká hygiena, dlouze se šlechtí a prochází kontrolami vlastností. To ale nic nemění na tom, že některé potraviny, které běžně jíme, jsou zkrátka plesnivé, i když ušlechtile... Dobrá, plíseň nenadchne ani neurazí, tak pojďme dál.
Mohlo by vás zajímat: Domácí ovzduší horší než u dálnice. Jak se zbavit zplodin ze sporáků, čističů a svíček
Není šelak neboli shellac lesklý lak na nehty, auta nebo tak něco? Ano, ale také se používá na glazování povrchu želé cukrovinek, kukuřice a spousty druhů ovoce a zeleniny. Konkrétně je to sekret thajského hmyzu červce lakového (Kerria lacca). Jako lešticí přídavnou látku v potravinářství ho ve složení najdete pod označením E904, ale může se skrývat také pod honosným a záludným názvem „cukrářská glazura“.
Máte rádi krevety? Tmavá čára na jejich hřbetě není nic jiného než hřbetní trakt a černá látka v něm jsou opravdu krevetí výkaly. Tito korýši se živí planktonem, tedy různými mikroskopickými živočichy a rostlinami, ale i různorodým organickým odpadem. I když se to může zdát trochu nechutné, odborníci se všeobecně shodují, že tato součást oblíbené pochoutky nepředstavuje zdravotní riziko, pokud jsou krevety dobře tepelně opracované.
Tento pojem nejspíš neslyšíte poprvé a asi vás nechává zcela chladnými, aspoň prozatím. Syřidlo je látka, která se používá při výrobě sýrů, jelikož způsobuje srážení mlék. Může jít o enzym rostlinného původu, mikrobiálního, anebo živočišného. V posledním případě jde o hojně využívaný chymosin, který pochází z žaludečních šťáv telat, kůzlat a ovcí v laktačním období a slouží ke srážení mléka v žaludku mláďat.
Tohle skvostně znějící slovo bývá ve složení také označováno jako „přírodní aroma“. Překvapivě jde o výměšky análních žláz bobra. Katoreum má výraznou vůni připomínající vanilku a maliny a používá se k výrobě parfémů a osvěžovačů, ale i cukrovinek nebo k ochucení cigaret. Vzhledem k opatřením na ochranu bobrů je už ale dosti vzácné a čím dál víc se nahrazuje syntetickými náhražkami.
Další červec, tentokrát nopálový, se využívá k výrobě známého karmínového barviva. Po vysušení se červci uvaří a barvivo se chemicky vysráží. V potravinách ho najdete pod označením E120. I tato látka je čím dál víc nahrazována jinými barvivy, a to především kvůli vysoké ceně, ale i kvůli tomu, že jde o alergenní látku, která bývá považována i za potenciální karcinogen a je často spojována s hyperaktivitou u dětí. Vědecké studie toto nicméně zatím dostatečně neprokázaly a existují i příznivci barviva, kteří ho označují za přírodní produkt prověřený staletími – poprvé látku objevili a používali Mayové a Aztékové.
Přečtěte si také: Alergie či jedovaté toxiny. 5 největších rizik spojených s konzumací hmyzu
Od červců k červům. Ty totiž můžeme najít v některých konzervovaných houbách a v ingrediencích rozhodně uvedeni nebudou. Dokud jich totiž není moc, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) to neřeší. Jde však o organizaci Spojených států amerických, v Evropě zmínky o červech v zavařených houbách nejsou. Každopádně třeba moučné červy najdete poměrně nově v legislativě EU zařazené mezi potraviny nového typu, a tak se můžete s chutí pustit do jejich konzumace!
Poměrně nedávno Evropou projela velká vlna odporu proti konzumaci hmyzu. Co ji spustilo?
Zdroj: autorský článek (autorka je Ing. v oboru Výživa a potraviny)
Další zdroje: bezpecnostpotravin.cz, Wikipedia.org
2023-05-26T06:13:23Z dg43tfdfdgfd