Každému se může stát, že to při vaření s nějakou ingrediencí přežene, a chuť jídla se tak výrazně znehodnotí. Ne vždy to však musí znamenat, že je jídlo na vyhození. Zde je pár rad, jak to napravit.
Taky se vám už určitě stalo, že jste neodhadli množství soli nebo třeba octu, a povedlo se vám jídlo přesolit nebo překyselit. Ačkoliv se při ochutnávání může takové jídlo zdát zkažené, existuje několik postupů, díky kterým se vám jej povede zachránit, nebo dokonce vylepšit. Tyto postupy využívají různých ingrediencí, které v jídle působí právě opačným způsobem, tzn. odsávají sůl nebo kyselost, případně jiné chutě zvýrazňují, a jídlo tak není mdlé.
Přesolené, příliš kyselé či pikantní, nebo naopak nevýrazné jídlo lze vždycky alespoň částečně zachránit přidáním vhodné ingredience, která podpoří váš záměr. Zachránit standardně nelze jídlo připálené nebo rozvařené, pracovat je možné převážně jenom s chutí, jež se dá zintenzivnit, nebo naopak potlačit vhodným způsobem.
Snad nejčastěji se lidé snaží zachránit jídlo přesolené. K přesolení dochází přidáním přílišného množství soli, ale také využitím velmi slané vstupní suroviny nebo solením jiným typem soli, která má slanější chuť. Pokud se jedná třeba o polévku, stáhnete slanost přidáním brambory, u omáček se používají mléčné produkty, případně se jídlo trochu dosladí cukrem nebo jiným sladidlem, čímž se chuť vyrovná.
Některá jídla jsou kyselá přirozeně a vařením a smícháváním s dalšími ingrediencemi se tato kyselost potlačuje. Do jiných se kyselá chuť přidává pro zvýraznění jiných chutí (nejčastěji ocet nebo citronová šťáva). Pokud je váš pokrm po provedení všech kroků receptu výrazně kyselý, můžete přidat cukr nebo med, případně tučnou ingredienci, jako jsou smetana či olej.
Někdy se může stát, že ingredience, které do jídla přidáte, nemají dostatečnou sílu, aby z něj vytvořily vyvážený pokrm zajímavé chuti. Pokud je chuť jídla příliš mdlá, můžete ji vylepšit ingrediencí kyselé chuti, například lžičkou citronové šťávy nebo octu, případně slanou ingredienci – vývar, sójovou omáčku, slanější sýr, rajčatový protlak apod.
Obdobně jako u mdlé chuti, i u sladkého jídla je vhodné doplnit slanou a kyselou chuť, případně jídlo oživit specifickou nevšední chutí, můžete použít bylinky s mírně nakyslou chutí (např. citronovou trávu) nebo výrazné koření. Sladké jídlo je možné upravit také kořením, velmi často se v tomto případě používá chilli.
Použijete-li do jídla nepřiměřené množství koření, ať už klasického, nebo pálivého, je možné jeho chuť zmírnit úpravou kyselosti (přidáním kyselé ingredience) nebo zjemnit mléčnými produkty. Vhodné je také jídlo trochu osladit případně přidat ingredienci, která je sladká přirozeně nebo obsahuje větší množství tuku – na pikantní je tak ideální zakysaná nebo sladká smetana, hodí-li se k danému pokrmu.
Článek č. 1
Článek č. 2
Článek č. 3
Kuchařský kvíz pro zvídavé kuchaře. Jen opravdový znalec zvládne všech 10 otázek
Článek č. 4
Článek č. 5