NEKALé PRAKTIKY OBCHODNíHO DOMU DIOR: ZAMěSTNANCI? SPíš OTROCI!

Módní dům Dior působí na trhu od roku 1946. Jenže zatímco zboží, které nabízí, je luxusní, podmínky pro pracovníky jsou doslova otřesné! A to až tak, že milánský soud uvalil na společnost soudní dohled po dobu jednoho roku!

Nelidské podmínky, které panovaly v italských výrobních závodech Dioru, popisuje 34stránkový soudní dokument. Všechny výrobky se pyšní štítkem Made in Italy, jenž má být zárukou nejvyšší možné kvality, jenže co se děje uvnitř, připomíná spíš středověké otroctví…

>

Někteří dělníci totiž ani neměli řádnou pracovní smlouvu, část z nich pocházela z řad nelegálních přistěhovalců. Dřeli v podstatě nonstop – ve fabrice i spali! Neměli dovolenou, volno o víkendech ani svátcích, to všechno přitom za hanebnou mzdu.

Vše odhalila razie italské policie a vyšetřování milánského státního zastupitelství, které bez bližšího upřesnění obvinilo dva čínské subdodavatele značky Dior. „Zaměstnanci žili a pracovali v hygienických a zdravotních podmínkách, které byly pod minimem požadovaným pro etický přístup,“ uvádí se v soudních dokumentech.

Původem francouzský módní dům je součástí skupiny LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) a zaměřuje se na luxusní zboží včetně oblečení a doplňků. Právě na nich je krásně vidět, jak Dior na vykořisťování dělníků vydělává – podle soudu např. činila výrobní cena kabelky Book Tote, běžně prodávané i za 70 tisíc korun, pouhých 1300 korun! Víc než 50x tolik! Veškerý rozdíl tak šel do kapsy fi rmě… Nelze se tak divit, že Dior v roce 2023 vykázal čistý zisk 86 miliard eur (2,15 bilionu Kč), což je více než kdykoli v historii.

V problémech jsou i Gucci a Armani

Dior není jediným módním domem, u něhož byly odhaleny nekalé praktiky. Nedávno se kritiky dočkal Gucci, když vyšlo najevo, že hadi používaní pro výrobu kožených kabelek jsou krutě zabíjeni. Problémy má i Armani, u kterého byl jako u Dioru zjištěn velký rozdíl ve výrobní a prodejní ceně kabelek, byť »jen« asi dvacetinásobný.

>

2024-07-04T17:20:33Z dg43tfdfdgfd