MORTADELA: KLASICKý ITALSKý SALáM SE HODí K PEčIVU I K TěSTOVINáM. JEHO VýROBU HLíDá DOKONCE EVROPSKá UNIE

Tradiční uzenina s chráněným zeměpisným označením

Chuť tohoto jemného vepřového salámu byla v průběhu věků natolik oblíbená, že v roce 1661 byl v Itálii ustanoven zákon, který definoval přesný pracovní proces jeho výroby. Při jeho nedodržení mohl být člověk obviněn z padělání mortadely a hrozilo mu dokonce i vězení. V roce 1998 získal salám chráněné zeměpisné označení vydávané Evropskou unií.

Vepřový salám může obsahovat muškátový oříšek i koriandr 

Na výrobu mortadely je potřeba nadrobno namleté vepřově maso, a to jak část libová, tak i ta prorostlá. Do takto připraveného polotovaru jsou následně přidány kostky tuku, většinou z krku zvířete, a to v minimálním množství 15 % z celkového objemu.  

V klasické verzi tohoto salámu naleznete ještě sůl a pepř. Povolené jsou ale i pistáciové oříšky, muškátový oříšek či aromatický koriandr. Připravenou a okořeněnou směsí se následně plní střívko, které je posléze uvařeno a následně ochlazeno.

Variant, jak tuto klasickou italskou dobrotu jíst existuje celá řada. Nejlépe si vychutnáte mortadelu jen tak s bílým pečivem. Často bývá součástí degustačních prkének.

Vyzkoušet ale můžete i obložené pečivo. Chuť mortadely vynikne například v kombinaci s rajčaty a mozzarellou a opečeným toastovým chlebem. Zajímavou a neotřelou kombinaci dokáže vytvořit také s olivami a rukolou a doplněnou ještě originální zálivkou z olivového oleje, balzamikového octa a česneku.

Originálně ochutí i teplá jídla

Pokud studená kuchyně není úplně váš styl, ani tepelná úprava není pro mortadelmu problém. Za zkoušku rozhodně stojí variace italské kapsy, kdy do těsta na pizzu umístíte brokolici, sýr, zakysanou smetana a oblíbenou italská uzeninu. Takto zapečený bochánek můžete podávat jak teplý, tak studený.

Mortadelu lze bez problému připravit i k obědu, a to například s těstovinami. Kombinace s bílými fazolemi a bílým vínem vás jistě ohromí. 

Zdroj: Italian Food ExcellenceRoma.dalbologneseVeroni

2024-07-09T15:24:29Z dg43tfdfdgfd