MšICE NA RYBíZU? TENHLE DOMáCí POSTřIK MůžETE APLIKOVAT KLIDNě I BěHEM SKLIZNě – HMYZU šKODí, OVOCI NE

Mšice na rybízu? Tenhle domácí postřik můžete aplikovat klidně i během sklizně – hmyzu škodí, ovoci ne. Mšice rybízové jsou v tomto roce obzvláště otravné – a vděčíme za to samozřejmě mírné zimě. Objevují se brzy na jaře. Tento drobný hmyz o velikosti 2 až 5 milimetrů napadá snad vše, ovšem velmi mu chutná rybíz.

Napadení poznáte snadno podle zkroucených listů a deformovaných plodů, které po sobě zanechávají. Při silném napadení mohou rostliny dokonce uhynout.

Životní cyklus mšic

Mšice mají složitý životní cyklus, který zahrnuje pohlavní i nepohlavní rozmnožování v závislosti na podmínkách prostředí. Během vegetačního období mohou rodit živé nymfy i bez páření, což umožňuje rychlý nárůst populací. Pochopení tohoto životního cyklu je zásadní, protože pomáhá určit nejlepší dobu pro zásah k účinné kontrole jejich populace.

Mléko a jód ve spreji skvěle pomohou

Jednoduchý, ale účinný postřik lze připravit pouze z mléka a jódu. Laktóza obsažená v mléce je totiž pro většinu hmyzu nestravitelná a působí jako přírodní pesticid. Tento sprej vyrobíte takto:

Smíchejte 0,5 litru mléka s několika kapkami jódu. Aplikujte jej na rostliny pomocí rozprašovače a dbejte na to, abyste pokryli obě strany listů, abyste dosáhli maximální účinnosti. Tento postřik můžete aplikovat kdykoliv (ovšem budete-li poté sbírat plody, doporučujeme je omýt). Nevýhodou je nutnost jeho častého opakování – nejlépe co každý druhý nebo třetí den.

Foto: Pixabay

Postřik proti mšicím z kopřivy

Dalším účinným přírodním prostředkem proti mšicím jsou kopřivy. Jednoduše vezměte 1 kg čerstvých kopřivových listů a namočte je do 10 litrů vody asi na 24 hodin. Roztok přeceďte a používejte jej postřiku rostlin jednou za týden. Látky obsažené v kopřivách fungují jako přírodní insekticidy.

Octový postřik

Ocet je snadno dostupný domácí prostředek, který lze rovněž použít jako účinný odpuzovač mšic. Jednoduše smíchejte stejný díl octa a vody a hotový roztok nastříkejte přímo na napadené rostliny. Nechte působit tři hodiny, poté rostliny opláchněte čistou vodou.

Tento postřik je vhodné aplikovat dvakrát do týdne nebo po každém dešti či větší rose. Vyplatí se také silně napadené listy z rybízu otrhat (často je prozradí nejen tvar, ale i nevzhledné červené vybouleniny na svrchní straně) a zlikvidovat je. Rybízu to neublíží a vy tak můžete počet škůdců alespoň trochu zredukovat.

 

Zdroj: https://www.pasti.cz/blog/msice-rybizova-jak-zlikvidovat-msice-na-rybizu/, https://www.krejsashop.cz/cs/m-405-msice-jak-se-zbavit-rozsireneho-skudce-rostlin

Náhledové foto: Pixabay

The post Mšice na rybízu? Tenhle domácí postřik můžete aplikovat klidně i během sklizně – hmyzu škodí, ovoci ne first appeared on Naše zahrada.

2024-07-09T23:00:14Z dg43tfdfdgfd