KDY KVETE LíPA SRDčITá A KDY NEJVíC VONí? KVěTY LíPY SI NATRHEJTE DO ZáSOBY PROTI NEMOCEM

Právě nastala doba, kdy si můžete udělat na zimu zásoby blahodárné léčivé síly. V zimě vám zdarma uleví a pomůže při různých onemocněních. Tak neotálejte, vyrazte na lipový květ a užijte si krásnou omamnou vůni.

Lípa, národní strom a symbol

Určitě všichni dobře víme, že je lípa náš národní strom a symbolický strom naší státnosti. Tyto stromy mohou dorůstat až do třiceti metrů výšky s velkou korunou. Rostou v oblastech až do 900 metrů nad mořem. Lípy se dožívají i několika stovek let. V Česku je pravděpodobně nejstarší lípa z obce Klokočov u Havlíčkova Brodu. Měří 23 metrů s obvodem téměř 9 metrů. Pro její stáří se jí také říká Tisíciletá lípa. Lípy byly vždy vnímány jako posvátné stromy a v mytologii byly považovány za matku ochránkyni. Lípy se často vysazovaly u domů a statků jako rodové stromy, které svým letitým přesahem ochrání několik generací rodu. Jsou to symbolické památné stromy vysazované také na historických místech, rozcestích a cestách, kde si pocestní mohli odpočinout v jejich stínu. Často se vysazovaly u kostelů, kapliček, hřbitovů a mnohdy tvoří lipové aleje k církevním budovám.

Kdy kvete lípa srdčitá

Lípa malolistá, též lípa srdčitá (Tilia cordata) z čeledi slézovitých roste téměř po celém území České republiky. Často se vyskytuje v listnatých lesích, je využívána v městských výsadbách pro schopnost poskytovat stín. Dřevo lípy je měkké a snadno opracovatelné. Řapíkaté listy mají tvar srdce. Lípy kvetou většinou od poloviny června do poloviny července. Jejich květy tvoří chocholíky ve světle žluté barvě, po dozrání jsou vidět hnědé drobné kulovité plody. Lípy jsou medonosné, protože krásná vůně láká užitečný hmyz.

Léčivé účinky lípy

Bohatě kvetoucí lípy nám v těchto dnech nabízejí jedinečnou možnost si nasušit zásoby léčivých květů. Proč bychom měli mít nasušenou lípu doma? Je to pro její léčebné účinky. Je účinným pomocníkem proti bakteriálním a virovým onemocněním, zvyšuje naši imunitu. V období chřipek ji oceníte jako diuretikum pro podporu pocení a častější vylučování moči. Rozpouští hleny a uvolňuje dýchací cesty, zmírňuje chrapot, podporuje vykašlávání. Má také hojivé účinky, je protiinfekční a uvolňuje křeče. Používá se také na trávící problémy. Ředí krev, takže chrání srdce před infarktem, mozkovou příhodou, pomáhá proti křečovým žilám. Její vůně uvolňuje psychické napětí, proto se často uplatňuje při aromaterapiích. Koupele z lipového květu uvolní nejen mysl, ale i bolestivé klouby a vazy. Vyvažuje hormonální výkyvy, mírní bolesti hlavy.  To jsou dost pádné důvody vyrazit s košíkem na lipový květ, abyste si mohli připravovat čaje, nálevy, tinktury, masti, bonbony a hlavně květ nasušili do zásoby na zimu.

Lipový květ je třeba umět trhat, sušit a skladovat

Mnozí si jistě myslí, že se na sběru lipového květu, sušení a uskladnění nedá nic pokazit. Je to pravda, pokud dodržíte několik pravidel.

netrhejte lipový květ mokrý po dešti ani ráno, kdy je ještě rosa

květy se trhají na počátku rozvití, ne na konci nebo dokonce po odkvětu

sušení musí probíhat ve stínu a průvanu

pokud sušíte v sušičce, tak jen do teploty 30° C

usušené uskladněte nejlépe ve veliké sklenici s uzávěrem, aby sušina nenavlhla

suché a tmavé místo je ideální na skladování

Dobře usušené a uskladněné lipové květy vám vydrží celý podzim a zimu.

Tři tipy na závěr: lipový květ můžete míchat do čajových směsí s dalšími bylinkami např. heřmánkem, diviznou, kostivalem a dalšími. Zvýšíte tak účinnost.

Máte unavené oči od počítače? Kosmetické tampony namočte do lipového čaje a přiložte na oči, uleví se vám.

Spálili jste se na sluníčku? Opět pomůže vývar z lipového květu. Namočte ručník nebo čistou utěrku do vývaru z lipového květu a přiložte na bolestivá místa. Dojde ke zklidnění a zmírnění bolesti.

Víte, kdy rozkvetlá lípa nejvíc voní? Její vůně je nejintenzivnější mezi 16-19 hodinou. Určitě to vyzkoušejte, uvidíte, že se vám svět bude zdát - alespoň chvíli - hezčí.

Zdroj: autorský text

Související články

2024-06-14T09:13:35Z dg43tfdfdgfd