Křepelčí vejce jsou menší než slepičí, s hmotností přibližně 11–15 gramů. Mají jemnou skořápku s typickými tmavými skvrnami a jejich chuť je jemná, často popisována jako delikátní. Díky své velikosti a estetickému vzhledu jsou oblíbené v gastronomii nejen pro chuť, ale i jako dekorativní prvek pokrmů.
Křepelčí vejce jsou díky svým benefitům často řazena mezi superpotraviny.
Navzdory své malé velikosti jsou křepelčí vejce bohatá na živiny. Obsahují vysoké množství kvalitních bílkovin, hodnotných tuků, ale také vitaminů a minerálů (například draslík, železo, fosfor). Dále obsahují lecitin, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, a také esenciální aminokyseliny důležité pro růst a regeneraci tkání.
Zajímavost: Křepelčí vejce má velký žloutek, který obsahuje podle Food Data Central U. S. Department of Agriculture dvojnásobné množství vitaminů A, B1 a B2 než slepičí vejce.
Při práci s křepelčími vejci je vhodné dodržovat několik zásad:
Vaření: Pro vejce naměkko stačí 1 minuta varu, pro vejce natvrdo cca 3 minuty.
Loupání: Po uvaření vložte vajíčka ihned do studené vody, což usnadní loupání. Naklepnutím porušte skořápku a lehce vejce poválejte například po kuchyňské lince. Poté vejce vložte opět na 2 minuty do studené vody. Díky tomu by mělo jít snadno oloupat i s blankou.
Rozbíjení: Díky tenké skořápce a pevné bláně vajíčka je nejlepší použít ostrý nůž nebo speciální nůžky na křepelčí vejce.
Křepelčí vejce využijete všude tam, kde byste použili slepičí vejce.
Saláty a předkrmy: Vařená vejce jsou skvělým doplňkem salátů nebo jako ozdoba kanapek.
Polévky: Přidání křepelčích vajec do polévek, jako je bramborový krém s pečenými paprikami, zvýší jejich nutriční hodnotu. Hodí se vařená i ztracená vejce.
Snídaně: Můžete je připravit jako malá volská oka nebo míchaná vejce.
Zapékané pokrmy: Křepelčí vejce skvěle ladí se žampiony, jakoukoli zeleninou, tedy i s bramborami, ale také s těstovinami.
Pomazánky: Křepelčí vejce mají jemnou chuť a výborně se hodí do pomazánek.
Nakládaná vejce: Uvařená a oloupaná vejce lze naložit do octového nálevu s kořením a zeleninou. Vhodný je také nálev například na hermelín.
Stejně jako u jiných vajec je důležité dbát na čerstvost a správné skladování křepelčích vajec. Uchovávejte je v chladu a spotřebujte do data uvedeného na obalu. Před použitím vždy zkontrolujte, zda nejsou poškozená a zda nemají nepříjemný zápach.
Křepelčí vejce v syrovém stavu vydrží v chladničce díky správnému skladování až 3 měsíce, při pokojové teplotě do 24 °C vydrží až měsíc.
Vajíčka uchovávejte špičkou směrem dolů, ideálně v lepenkovém obalu v chladničce.
Koupená vejce určitě neoplachujte, mohli byste narušit ochranný obal.
Zkažená vejce poznáte podle nepříjemného zápachu. Pokud máte pohybnosti, vložte syrové vejce do sklenice s vodou, pokud klesne ke dnu, je vejce v pořádku. Zkažená vejce se vznášejí u hladiny.
Křepelčí vejce jsou nejen esteticky atraktivní, ale i výživově bohatou surovinou, která může obohatit váš jídelníček. Díky jejich univerzálnosti v kuchyni a zdravotním přínosům stojí za to je zařadit do stravy a experimentovat s jejich použitím v různých receptech.
Zdroj informací: Apetit, kaloricketabulky
2025-03-13T07:22:04Z