KáVA: úžASNý NáPOJ VýBORNé CHUTI A PROSPěšNýCH účINKů

Pokud milujete tento teplý a horký nápoj, pak jásejte. Káva může poskytnout celou řadu pozitivních zdravotních účinků. Má to ale jednu podmínku: je zapotřebí konzumovat ji v rozumném množství. Záviset ale může také na tom, jestli ji pijete slazenou s mlékem nebo černou. Pokud ji pijete v množství jednoho šálku denně, můžete si dopřát i cukr či med společně s kávou. Více šálků sladké kávy za den už může znamenat nadměrný kalorický příjem, který vede k obezitě.

Není káva jako káva

Pokud mluvíme o zdravotních účincích kávy, je třeba dodat, že záleží nejenom na to, kolik kávy vypijete, ale také na tom, jakou kávu si dopřejete. Je samozřejmé, že čerstvě mletá zrnková káva bude mít výraznější účinky, než káva připravená z instantního prášku. Záleží ale také na tom, jak kávová zrna skladujete. Kávu skladujeme při pokojové teplotě ve vzduchotěsné nádobě. Pokud ji budete skladovat ve skříňce, můžete použít i průhlednou nádobu. Káva skladovaná mimo skříňku by měla být mimo přímé sluneční paprsky. A ideálně ve světle nepropustné nádobě.

Foto: Pixabay

Kofein a další živiny v kávě

Když se řekne káva, každý si téměř okamžitě vybaví kofein. Ano, je to návyková látka obsažená v kávě. Pokud si ji ale dopřejeme v rozumném množství, můžeme z ní těžit. Kofein například podporuje paměť a náladu, samozřejmě je také zdrojem energie – má povzbuzující účinky. Dokonce prý dokáže zvýšit výkon a vytrvalost při cvičení. Kromě kofeinu je káva zdrojem celé spousty rostlinných sloučenin, které dosud nebyly zcela prozkoumány. Obsahuje například vitamín B, draslík, hořčík.

Káva a antioxidanty

O kávě se říká také to, že obsahuje antioxidanty. Je to pravda. Tyto sloučeniny chrání buňky před poškozením a jsou jedním z hlavních důvodů, proč je káva tolik prospěšná. Díky antioxidantům je posílen obranný systém lidského těla, které je chráněno před oxidačním stresem a záněty. To vede k tomu, že příjem antioxidantů funguje jako prevence tak závažných onemocnění, jako je cukrovka 2. typu či dokonce rakovina

Káva proti onemocněním

Konkrétně se pitím kávy v rozumném množství můžeme vyhnout těmto onemocněním:

  • Cukrovka 2. typu – nižší pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění zůstane i při konzumaci bezkofeinových variant kávy.
  • Neurologická onemocnění – jeden šálek denně může pomoci proti rozvoji Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
  • Jaterní choroby – pravidelná konzumace kávy má pozitivní vliv na zdraví jater, která může chránit před cirhózou nebo ztučněním jater.
  • Rakovina – lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají nižší riziko rakoviny jater a kolorektálního karcinomu.
  • Deprese – káva může snížit také úzkostné stavy a deprese a povzbudit náladu.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/the-health-benefits-of-coffee/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15657469/

Foto: Pixabay

The post Káva: úžasný nápoj výborné chuti a prospěšných účinků first appeared on Plné zdraví.

2023-05-25T12:39:42Z dg43tfdfdgfd