JAK VYBRAT RYBY S NíZKýM OBSAHEM RTUTI? NA úPRAVě ZáLEží

Podle odborníků bychom měli týdně zkonzumovat jednu až dvě porce ryb. Důvodem je to, že ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou důležité nejenom pro zdraví srdce, ale vlastně celého těla. Příznivé účinky pravidelné konzumace ryb ale mohou být negovány nebo dokonce zcela zničeny kvůli obsahu rtuti v rybím mase.

Proč jíst ryby?

Ryby konzumujeme především proto, že jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty jsou esenciálními tuky (naše tělo si je neumí samo vyrobit) a přitom je potřebujeme k přežití. Denně bychom měli přijmout 1 až 4 g omega-3 kyselin pro zlepšení zdraví srdce. Lidé, kteří již kardiovaskulárním onemocněním trpí, by je měli konzumovat opravdu pravidelně. Díky nim totiž dochází ke snížení rizika krevních sraženin, k zabránění tvorby plaku v tepnách, ale také ke snížení hladiny triglyceridů v krvi. Kromě toho může dojít též ke snížení krevního tlaku a ke snížení produkce látek, které způsobují záněty v těle.

Foto: Pixabay

Kolik ryb bychom měli konzumovat?

Pokud nemáte žádné srdeční onemocnění, měli byste konzumovat alespoň 180 až 240 g rybího masa týdně. To vychází přibližně na dvě porce. Lidé s kardiovaskulárním onemocněním by měli jíst alespoň 1 g omega-3 mastných kyselin denně.

Proč je rtuť rizikem?

Rybí maso ale může obsahovat také poměrně velké koncentrace rtuti (množství je dáno životním prostředím, ve kterém ryba žije). Pokud rtuť konzumujeme ve vysokém množství, může dojít k poškození mozku, nervového systému a dalším potížím. Pokud chcete snížit riziko konzumace rtuti v rybách, existuje několik doporučení:

  • Konzumujte čerstvé ryby.
  • Starší a větší ryby (zejména ty, které požírají menší ryby) mohou obsahovat více rtuti. Patří mezi ně žralok, mečoun, makrela a další.
  • Odstraňte vnější tuk a kůži z ryby.

Které ryby obsahují méně rtuti?

Nejlepší volbou jsou ryby, které obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin a malé množství rtuti. Obsah omega-3 může být ovlivněn v závislosti na typu úpravy (smažení, vaření apod.). Nejlepší volbou je vařený losos (1,83 g omega-3 mastných kyselin), vařený sleď (1,7 g), vařený síh (1,38 g), sardinky (0,83 g). Pokud chcete přijímat omega-3 mastné kyseliny z jiného zdroje, než jsou ryby, máte tu možnost. Obsaženy jsou totiž ještě ve lněných semínkách (včetně oleje), chia semínkách, vlašských ořeších či řepkovém oleji.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/the-power-of-fish-in-your-diet/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7923435/

Foto: Pixabay

The post Jak vybrat ryby s nízkým obsahem rtuti? Na úpravě záleží first appeared on Plné zdraví.

2023-06-06T12:44:17Z dg43tfdfdgfd