Šalvěj lékařská je bylinka spojená s věčným mládím a zdravím. Aromatické, sametově hebké zelenostříbřité lístky jsou trpké až svíravě nahořklé, ovšem jejich protizánětlivé a antibiotické účinky tenhle chuťový nedostatek spolehlivě přebijí. Její lístky můžeme použít při nachlazení i špatné náladě, můžeme je přidat jako koření k rybám. Po promnutí mezi prsty zajímavě voní. Pestrolisté kultivary šalvěje lékařské oživí převážně zelenou bylinkovou zahrádku.
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je multifunkční bylina. Obsahuje především silice s různým podílem cineolu, thujonu, kafru, borneolu a salviolu, třísloviny, triterpenoidy, hořčiny, laktony, saponiny, pryskyřice, vitaminy řady B a fytoestrogeny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:: Teď je nejlepší čas nasbírat a nasušit na zimu mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak na to?
„Především v klimakteriu se využívá schopnosti šalvěje lékařské čelit psychickému rozladění, napětí a melancholii, protože posiluje nervovou soustavu. A navíc omezuje návaly. Šalvěj zlepšuje trávení, zabraňuje průjmům a povzbuzuje chuť k jídlu. Harmonizuje střeva, žaludek, žlučník a menstruační cyklus," uvádí bylinkář Martin Kolár. Sušená šalvěj má silnější účinek než čerstvá.
„Protizánětlivé účinky šalvěje lékařské se dají velmi dobře využít při chorobách z nachlazení, nálev (1 lžička sušených či 1 lžíce čerstvých lístků šalvěje zalijeme 250 ml horké vody, necháme asi 5 minut vyluhovat, scedíme) mírní bolest v krku a usnadňuje odkašlávání," doporučuje bylinkář.
Odvar ze sušené nebo čerstvé šalvěje (stačí nechat projít lístky šalvěje krátce varem a nechat 1 minutu vyluhovat) můžeme využít jako kloktadlo, které pomáhá při bolestech v krku a navíc dezinfikuje ústní dutinu; je to dobrá prevence proti kazivosti zubů, zbavení se aftů, ale také paradentózy.
NENECHTE SI UJÍT: Proti pocení je nejúčinnější bylinkou šalvěj. Zkuste čaj, kapky nebo koupel
Zevně se šalvěj užívá ve formě odvaru (při zánětech sliznice v ústech a krku, zánětech mandlí, hnisání zubů, krvácení dásní, uvolnění zubů, astmatu, bronchiálních katarech), masti (bodnutí hmyzem), obkladu (při diabetu, srdeční slabosti a bolesti hlavy) či koupele (např. pro lidi se slabými nervy a ženy s nemocnou dolní částí těla).
Ve vysokých a dlouhodobých dávkách působí šalvěj toxicky. Při užívání ve vodním výluhu či odvaru problémy nehrozí. Toxicitu vykazují zejména alkoholové a olejové výluhy, když přeženeme přípustné množství. Naprosto nevhodná je šalvěj pro těhotné a kojící ženy.
Šalvěj povaříme asi 2 minuty v 1 l vody. Sejmeme, zakryjeme a necháme 24 hodin vyluhovat. Pak scedíme, přidáme cukr a pomalým vařením odpařujeme do konzistence sirupu. Nakonec přidáme citronovou šťávu a špetku skořice. Důkladně promícháme. Sirup skladujeme v chladničce.
Užíváme při kašli a nachlazení 1 lžičku třikrát denně. Vždy dobře zapijeme nebo přidáme přímo do čaje či jiného nápoje. Šalvějový sirup není určený k trvalému užívání. Velmi dobře odstraňuje zahlenění, usnadňuje odkašlávání, mírní chrapot.
Šalvěj lékařská se používá jako koření. Hodí se do zeleninových omáček, polévek, omelet a zapékaných pokrmů. Vynikající je zejména při přípravě masa, kdy stačí na jednu porci zhruba jeden lístek šalvěje. Aby byla chuť co nejlepší, lístek nasekáme, smícháme s olivovým olejem a maso spolu s dalším kořením naložíme.
INSPIRUJTE SE: Zajímavé recepty s voňavou šalvějí
S kouskem šalvěje zvlášť dobře chutnají ryby, králík, drůbež, jehněčí a skopové maso, zvěřina, vepřové i hovězí. Velmi často se také využívá při výrobě domácích paštik. Tahle výtečná bylinka si také skvěle rozumí s dýní, hodí se do rizota, k těstovinám, gnocchi či raviolám. Dokřupava smažené šalvějové listy jsou výtečné jako skvělá chuťovka místo chipsů, ale hodí se i na ozdobu různých jídel.
„Pravděpodobně ji zbytečně moc zaléváme a v přemokřené půdě pak postupně uhnívá. Jestliže žloutnou listy šalvěje pěstované v nádobě, nemá rostlina dostatek místa pro kořeny a musíme ji přesadit do většího květináče," radí pěstitel.
Čerstvé lístky šalvěje můžeme sbírat kdykoliv, nejlépe ale těsně před rozkvětem během slunečných a suchých dní okolo poledne. To totiž obsahují nejvíce éterických olejů. Celou nať sklízíme dvakrát do roka, uřízneme ji zhruba 10 cm nad zemí. Listy usušíme při teplotě okolo 30 °C. Sušené šalvějové lístky jsou šedozelené a plstnaté.
Pestrolisté kultivary šalvěje lékařské oživí převážně zelenou bylinkovou zahrádku. Disponují stejným aroma i všemi léčivými účinky jako klasická šalvěj.
Vyznačuje se podlouhle eliptickými fialovými až tmavofialovými listy se stříbrným nádechem, jsou jemně plstnaté.
Kultivar je charakteristický dekorativními, žlutozelenými nepravidelně panašovanými listy.
Vyniká podlouhle eliptickými listy, které mají nejdříve po narašení purpurovou barvu. Postupně získávají typické šedozelené zabarvení, růžové okraje blednou až nakonec přejdou do krémové barvy.
Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, bylinkář Martin Kolár, Léčivé bylinky a esence (nakladatelství Svojtka & Co., Léčivé rostliny (Andrew Chevallier), cs.wikipedia.org
2024-06-11T06:08:42Z dg43tfdfdgfd