DESATERO RAD NA TéMA BARVENí VELIKONOčNíCH VAJEC: JAK VAJíčKA PřIPRAVIT, SKLADOVAT A SPRáVNě BARVIT

Těšíte se na tradiční velikonoční zvyk, barvení slepičích vajíček? Můžeme popustit uzdu fantazii, zapojit do tvoření děti a vytvořit společně nápaditá a nádherně barevná vajíčka. Připravte se s námi předem a výsledek se zaručeně podaří.

Barvení vajíček k Velikonocům neodmyslitelně patří. Nese si svou tradici a symboliku. Zároveň je to možnost společného rodinného tvoření, do kterého můžeme zapojit i naše nejmenší pomocníky. Ať už jste se rozhodli pro barvení kupovanými nebo přírodními barvami, máme pro vás hned několik rad a tipů, aby se barvení vajíček úspěšně podařilo. 

 1. Jaké jsou tradiční zvyky a symbolika spojená s barvením velikonočních vajec
 2. Jak připravit vajíčka před barvením
 3. Jaké jsou nejlepší způsoby barvení velikonočních vajec
 4. Proč se přidává do vody ocet 
 5. Jak barvit vejce v cibulových slupkách
 6. Jak barvit vejce v kurkumě
 7. Jak barvit vejce v červené řepě
 8. Jak lze vytvořit efekt mramorování na barvených vejcích
 9. Jak dlouho vajíčka vařit, aby byla pevná a dobře se barvila
 10. Jak skladovat barvená vejce

1

Jaké jsou tradiční zvyky a symbolika spojená s barvením velikonočních vajec

Vajíčka byla již od pradávna považována za symbol zrození a nového života. Jejich barvení mělo dříve spíše praktický důvod, aby se uvařená vejce odlišila od syrových, proto se barvila červeně, což je barva krve, zdraví a života. V dnešní době především slouží jako dar pro koledníky, kteří nás přijdou svou pomlázkou "omladit". Podle tradic se vajíčka zdobí na Bílou sobotu a vybrat si můžeme opravdu z velkého množství technik a barevných odstínů. 

2

Jak připravit vajíčka před barvením

Všechna syrová vajíčka, ať už bílá nebo hnědá, je třeba před samotným barvením očistit a odmastit, aby se barva dobře přichytila. Postačí houbička na nádobí a trocha saponátu. Opatrně vejce očistíme a odstraníme potisk. Poté osušíme a můžeme se pustit do barvení. 

Vajíčka na Velikonoce: Jak poznat ta z volného chovu i to, zda je snesla česká slepice

3

Jaké jsou nejlepší způsoby barvení velikonočních vajec

V dnešní době existuje spousta technik a možností barvení velikonočních vajec. Mezi ty nejoblíbenější patří barvení kupovanými, nebo přírodními barvami. Můžeme si vybrat ze široké palety barev, a to i v případě přírodního barvení, kdy využíváme cibulové slupky, červenou řepu, borůvky, nebo kurkumu. U cibulových slupek můžeme jednoduchým trikem dosáhnout krásných vzorů. Další možností je zdobení vajec rozehřátým voskem. Pokud hledáme nejsnadnější způsob zdobení vajíček můžeme použít kupované návleky, nebo razítka a nálepky

4

Proč se přidává do vody ocet 

Přidání byť jen malého množství octa do vody k barveným vajíčkům má hned několik důvodů. Ocet (ale i sůl) zabraňuje během vaření prasknutí vajec. Pokud se však stane, že vejce praskne, ocet brání tomu, aby nevyteklo celé. Další důvodem je lepší přilnavost přírodních barev, protože ocet mírně naruší skořápku vajíčka a barva se hezky přichytí. V neposlední řadě je větší pravděpodobnost, že žloutek bude po uvaření ve vodě s octem žlutější a neztmavne. Do vody k barvivu přidáváme 1 lžíci octa

5

Jak barvit vejce v cibulových slupkách

Barvením vajec v cibulových slupkách docílíme krásných hnědo-oranžových vajíček. Doporučujeme schraňovat suché cibulové slupky postupně během vaření, nebo si chybějící množství můžeme vzít z obchodu. Čím více slupek, tím bude barva intenzivnější a nejlépe vynikne na bílých vejcích. Pomocí silonky a přírodnin můžeme na vajíčkách vytvořit i nápadité vzory. 

 1. Do hrnce dáme potřebné množství cibulových slupek. 
 2. Zalijeme vodou a přidáme trochu octa. 
 3. Opatrně naskládáme odmaštěná syrová vajíčka.
 4. Vaříme 10-20 minut
 5. Pro lesk potřeme kouskem sádla, nebo špeku. 

6

Jak barvit vejce v kurkumě

Barvení vajec v kurkumě je oblíbenou přírodní technikou bez chemie. Podle množství kurkumy můžeme docílit od lehce žlutých vajíček až po sytě žluté. Nejvíce barva vynikne na bílých vajíčkách, které je důležité před barvením odmastit. 

 1. Do hrnce s vodou přidáme lžíci octa
 2. Přisypeme přibližně 4 lžíce kurkumy (můžeme i více). 
 3. Opatrně vložíme syrová vajíčka.
 4. Vaříme 10-20 minut do požadované intenzity barvy. 
 5. Pro lesk potřeme vajíčka sádlem, nebo špekem. 

7

Jak barvit vejce v červené řepě

Červená řepa není jen výborným pokrmem. Je také skvělým barvivem, kterým docílíme krásných růžových velikonočních vajíček. Použijeme nejlépe bílá vejce, na kterých barva lépe vynikne. Před barvením je odmastíme saponátem na nádobí. K barvení potřebujeme šťávu z červené řepy, kterou si buď koupíme, nebo použijeme vývar z řepy. 

 1. Do hrnce nalijeme šťávu z červené řepy tak, aby vajíčka byla ponořená.
 2. Přidáme lžíci octa
 3. Opatrně vložíme syrová vajíčka.
 4. Vaříme 10-20 minut podle požadované intenzity barvy.
 5. Pro lesk potřeme vajíčka sádlem, nebo špekem. 

8

Jak lze vytvořit efekt mramorování na barvených vejcích

Mramorovaná vajíčka jsou velmi zajímavá a krásná. Přitom docílit mramorování je opravdu jednoduché, protože si můžeme v drogerii nebo vybraných obchodech koupit přímo mramorovací barvu. V balení jsou i rukavice, kterými mramorování lehce vytvoříme. Je však důležité aplikovat mramorování na teplá až horká vejce

 1. Uvaříme vajíčka natvrdo a osušíme.
 2. Navlékneme si rukavice a nakapeme si do dlaní 1-3 kapky barvy.
 3. Vajíčko poválíme v dlani.
 4. Můžeme kombinovat i s dalšími barvami.

9

Jak dlouho vajíčka vařit, aby byla pevná a dobře se barvila

Pro manipulaci s vejci a následné barvení je třeba, aby byl bílek i žloutek pevný a uvařený. V opačném případě by mohla skořápka velmi lehce prasknout. Vajíčka o pokojové teplotě odmastíme saponátem a opatrně vložíme do lehce osolené vody s trochou octa. Vaříme 5-7 minut, ne více jak 11 minut, bílek a žloutek by zezelenal. 

10

Jak skladovat barvená vejce

Nabarvená vajíčka co nejdříve uložíme do chladničky, kde je teplota okolo 5 °C. Vajíčka zde vydrží přibližně 10 dní. Uvařená vejce se snažíme průběžně konzumovat, případně čichem zkontrolovat jejich kvalitu a zlikvidovat zkažená. Před konzumací oloupeme skořápku a z vajíček připravíme pokrmy podle naší chuti. 

Přírodní barvení velikonočních vajec

Na závěr pro vás máme video-návod, kde názorně poradíme, jak postupovat při barvení vajíček přírodními barvami jako jsou cibulové slupky, borůvky, řepa nebo kurkuma. A inspiraci, jak zužitkovat vykoledovaná vejce, si můžete přečíst v našem dalším článku

Přečtěte si také:

2023-04-02T08:36:58Z dg43tfdfdgfd