CO DěLAT, KDYž ZEZELENá VODA V BAZéNU: VěNUJTE PéčI PáR MINUT TýDNě A BUDETE MíT PRůZRAčNOU VODU CELé LéTO

Kolem zahradních bazénů koluje tolik mýtů, až byste se divili. Jedním z nich je třeba to, že bazén stojí tolik času a práce, že se člověk stane jeho otrokem. Dřív to tak možná bývalo, ale s rozmachem bazénů na českých (a světových) zahradách pokročily i filtrační a čistící technologie a údržba bazénu zabere jen pár minut týdně.

Proč je bazén zelený

Zelená voda v bazénu je často důsledkem růstu alg, mikroskopických řas, které se rychle množí v teplé vodě, pokud není správně dezinfikovaná. Stává se to i po zimě, pokud bazén včas neodzimujete. Když se pH vody vychýlí mimo ideální rozsah nebo je nedostatek chloru, algy mají ideální podmínky k růstu. Dalším faktorem může být nedostatečná filtrace vody, která neodstraňuje nečistoty a organické materiály, které algy potřebují k růstu.

 

Jak předcházet zelenání vody v bazénu

Prvním krokem k prevenci zelené vody v zahradním bazénu je pravidelná kontrola pH a chloru. Udržujte pH vody v rozmezí 7,2 až 7,6 a hladinu volného chloru mezi 1 a 3 ppm. Účinnou prevencí je používání vhodné bazénové chemie, především algicidu. Důležité je udržovat bazén čistý, odstraňovat z něj nečistoty manuálně nebo za pomoci automatického vysavače a hlavně průběžně kontorovat funkčnost a čistotu filtrace.

Na začátku sezóny a v obdobích, kdy se skokově oteplí, je potřeba vodu testovat na týdenní bázi.

 

Co dělat, když je voda v bazénu zelená

Jakmile začne voda zelenat, už nezbývá nic jiného, než přistoupit k šokové terapii. Menší bazény můžete vypustit, u větších nebo zapuštěných se pusťte raději do vyčištění vody: 

  • Zelený bazén bude mít nejspíš i stěny porostlé řasami, proto ho manuálně umyjte.
  • Změřte pH vody a upravte ho podle hodnot, které vám vyjdou, za použití přípravku chlor+ nebo chlor-.
  • Nadávkujte přípravek na bázi chloru pro dezinfekci a odstranění řas, který živé organismy ve vodě zahubí, zapněte filtraci na plný výkon a nechte ji běžet alespoň 24 hodin v kuse. Miniaturní mrtvé algy ale většina filtračních zařízení nepobere, proto je důležitý i následující krok.
  • Druhý den přidejte vločkovač. Tento přípravek zajistí, že se mikročástečky shluknou a filtrace je bude schopná z vody odstranit.
  • Dopusťte vodu a otestujte pH.

Čistá voda v bazénu nezelená

Stačí opravu pár minut vaší pozornosti a energie věnované bazénu týdně a křišťálově čistou vodu budete mít celou koupací sezónu. Možná si teď říkáte, že do bazénu budete dávat preventivně vyšší dávky chemie, aby k zelenání nemohlo dojít. To ale v žádném případě nedělejte! Jednak zbytečně vyhodíte spoustu peněz za bazénovou chemii a především tím v bazénu vytvoříte chemický koktejl, v němž by rozhodně nebylo radno se ze zdravotního hlediska koupat.

Zdroje: www.alupo.cz

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Související články

2024-06-14T12:59:03Z dg43tfdfdgfd