ŘEZANé KVěTINY MOHOU OHROZIT NAšE ZDRAVí: MěLI BYSTE VěDěT, ODKUD POCHáZí, JINAK RISKUJETE. TYTO DRUHY JSOU úPLNě NEJHORší

Možná si po přečtení nadpisu našeho článku, tak trochu klepete na čelo a říkáte si, co jsme si to zase na vás vymysleli za nesmysl? Jak by řezané květiny zakoupené v květinářství mohly být pro naše zdraví nebezpečné? Bohužel, žádný výmysl to není a máme za to, že byste měli být vy, naši čtenáři, o takovém riziku informováni. Jde totiž o to nejcennější, co máme: o naše zdraví. Pokud vám není lhostejné, zjistěte, jak nám mohou květiny zakoupené v květinářství ublížit a jak se tomu vyhnout.

Nebezpečná krása ohrožuje naše zdraví

Nedávno proběhl Mezinárodní den žen a mnoho mužů tak nějakou pěknou kytičkou popřálo k tomuto svátku svým drahým polovičkám. Řezanými květinami obdarováváme dnes a denně své blízké a přátele a myslíme si, že kytičkou nikdy nemůžete nikoho urazit či ohrozit. To je sice pravda, ale přemýšleli jste už někdy o tom, odkud se květiny ve vašem květinářství vzaly? Kdo je pěstoval a sklidil? Předpokládáme, že ne, stejně jako o jejich původu nepřemýšlí většina z nás. Ale, některé květiny mohou negativním způsobem ovlivnit vaše zdraví či dokonce život. Průzkumy totiž ukázaly, že v řezaných květinách bývají desítky reziduí pesticidů včetně látek škodlivých pro naše zdraví.

Estetika dnes něco stojí

Abychom si v květinářství nějakou květinu vybrali, velký důraz je kladen na vizuální vzhled, květina se nám musí zkrátka líbit. A aby byla bezchybná, využívá se k tomu nadměrného množství chemikálií. Testy bylo u některých druhů řezaných květin zjištěno, že obsahují různá rezidua pesticidů, která potenciálně nebo prokazatelně ohrožují naše zdraví. Nejvíce problematické byly růže, chryzantémy a gerbery.

Riziko nejen pro floristy

Těmi nejvíce ohroženými osobami jsou především floristé, kteří s řezanými květinami pracují. Ale riziko se samozřejmě nevyhne ani zákazníkům a potažmo i těm, které onou květinou hodláme obdarovat. Zhruba 80 % květin se k nám dováží ze zemí mimo EU, například z Kolumbie, Ekvádoru nebo Keni. V těchto státech neplatí žádná pravidla pro používání chemických látek, a proto zde aplikují pesticidy, které jsou v Evropě kvůli svým škodlivým účinkům již dávno zakázané.

Zakázané pesticidy se dále používají

Jak již bylo řečeno, prodejcům jde hlavně o to, aby své zboží prodali. Obchod s řezanými květinami je poměrně výnosný, ale cena za něj je velmi vysoká. Aby květiny dosáhly vysoké estetické úrovně a „líbily se nám“, při jejich pěstování se jako ochrana proti plísním a bakteriím stále využívají zakázané a nebezpečné pesticidy, jako je DDT nebo metylbromid, a to především v Keni či Etiopii. Ti, kteří na květinových plantážích pracují, a jedná se především o ženy, pak trpí různými zdravotními problémy a mohou končit i fatálně.

Jak předejít riziku ohrožení zdraví?

Říct, abyste již nikdy nekupovali řezané květiny, by byla velká hloupost, samozřejmě. Ale, je pár věcí, které si můžete při nákupu řezaných květin pohlídat, a díky tomu minimalizovat možné riziko ohrožení svého zdraví pesticidy. Při nákupu tedy preferujte květiny, které byly vypěstované v EU, především ty s označením Fleurs de France. Dobrou volbou je také nákup bio květin, u nichž je aplikace pesticidů zakázána, a vyhnout se nákupu druhů květin, u kterých bylo vysoké množství reziduí zjištěno, tzn. chryzantémy, růže a gerbery.

Řešením je Fair Trade

Určitým řešením, jak tomuto nekalému květinovému trhu čelit, je spravedlivý obchod, známý jako Fair Trade, jehož hlavním cílem je spravedlnost v mezinárodním obchodě s rozvojovými zeměmi. Bylo zjištěno, že pracovní podmínky na fair trade plantážích jsou výrazně lepší než u těch ostatních. V rámci tohoto řešení je pozornost věnována i životnímu prostředí, a díky tomu by se měla celá situace brzy změnit. Až tedy půjdete koupit řezané květiny do svého oblíbeného květinářství, zeptejte se prodejců, odkud květiny pochází a sami se rozhodněte, zda tyto květiny zakoupíte.

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Související články

2025-03-13T05:24:36Z