JAK VYBRAT PLASTOVé NEBO BIOLOGICKY ODBOURATELNé SADBOVAčE

Sadbovače nejsou nezbytností, nicméně dokážou výsev velmi usnadnit. Pokud se rozhodnete je používat, nemusíte se obávat velkých počátečních nákladů. Koupě sadbovače vyjde do sta korun. Rozhodovat se budete muset nejenom nad samotnou velikostí sadbovačů, ale také nad tím, z jakého materiálu si je pořídíte. K dispozici totiž máte hlavně dvě možnosti: plast nebo biologicky rozložitelné materiály. Který zvolíte?

Plastové sadbovače

Hlavní výhodou plastových sadbovačů je to, že se dají používat opětovně. To znamená, že na konci sezóny (případně také na začátku sezóny) je omyjete a příští rok použijete zase. Nejde to dělat donekonečna, protože časem plast popraská, minimálně tři sezóny ale zvládnete. Ve prospěch plastových sadbovačů hovoří také nižší pořizovací cena.

Foto: Pixabay

Čištění plastových sadbovačů

Jakým způsobem byste měli plastové sadbovače vyčistit, aby jejich použití nezpůsobilo rostlinám nějakou újmu? V první řadě sadbovače důkladně omyjte horkou mýdlovou vodou. vypláchněte čistou horkou vodou a následně dezinfikujte. Ideální je dezinfekční prostředek na bázi peroxidu vodíku místo domácího bělidla na bázi chlóru. Chlorové bělidlo může poškodit zahradnické nářadí a také způsobit podráždění nebo rovnou popálení vaší pokožky. Taktéž při vdechování může vzniknout zdravotní újma. Navíc je tato dezinfekce toxická i pro rostliny.

Biologicky rozložitelné sadbovače

Vypadají, jako by byly vyrobené ze silného papíru. Můžete je sice použít pouze jednou, nicméně v tom také spočívá jejich největší výhoda. Rostlinu můžete totiž přesadit i s rozložitelným květináčkem, přímo do země nebo i do většího květináče, aniž byste je vyndávali. Tím jsou více chráněny kořeny rostliny. Sadbovač se po čase sám rozloží, takže nemusíte myslet na to, že je čas ho vyjmout.

Zdroje info:

https://www.gardeners.com/how-to/video-slideshow-growing-tomatoes/7902.html

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-149158-predpestovani-a-pouziti-sadbovacu

Foto: Pixabay

The post Jak vybrat plastové nebo biologicky odbouratelné sadbovače first appeared on Naše zahrada.

2023-04-02T08:42:16Z dg43tfdfdgfd