SPáT V úPLNé TMě SE VYPLATí. JINAK SI TOTIž POřáDNě NEODPOčINETE

Světelné podmínky během spánku mají zásadní vliv na jeho kvalitu. Čím tmavší prostředí, tím více hormonu melatoninu totiž lidské tělo vyprodukuje. A věřte, že ho všichni opravdu potřebujeme.

Melatonin, známý také jako hormon spánku, je klíčový pro regulaci spánkových cyklů a biorytmu. Jeho produkce v těle klesá se stárnutím, což může u starších lidí vést k problémům se spánkem. Dále má antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit buňky před volnými radikály a podporují zdraví buněk, svou roli pak hraje také u imunitního systému.

Melatonin ovlivňuje naše biologické hodiny. Díky nim jsme nastavení na den a noc/světlo a tmu, tedy aktivitu a odpočinek. Šero nebo tma proto mají vliv na pocity ospalosti, naopak ráno nám světlo pomáhá, abychom se probrali. Spánek v ničím nerušené tmě navíc obvykle vede k hlubšímu spánku, během nějž si více odpočinete.

Pozor na mobily, televize a další elektroniku

Podstatnou překážkou pro tvorbu melatoninu je modré světlo, které vyzařuje elektronika, jako jsou displeje mobilů a televizní obrazovky. Spánek při zapnuté televizi tedy rozhodně není ideální. Totéž však platí pro používání zařízení s displeji před spaním. Brání přirozenému procesu vyplavování melatoninu a tím i kvalitnímu spánku.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zjistěte, jak se vyznáte v působení barev. Možná máte doma špatně vymalováno!

Barvy nás obklopují na každém kroku. Venku, v zaměstnání i doma… a právě tam bychom měli barvy pečlivě vybírat. Existuje totiž psychologie barev, která vypovídá, jak na nás působí. Zkuste kvíz, zda to víte.
marianne.cz
marianne.cz

Související články

2024-04-30T04:42:01Z dg43tfdfdgfd