Svátek všech strašidel
Halloween je tu, a i když ho většina z nás zná jako svátek plný strašidel, kostýmů a sladkostí, jeho kořeny sahají hluboko do minulosti. Možná vás překvapí, že Halloween nevznikl jako komerční svátek, jak je často vnímán dnes, ale vychází z tradic starověkých Keltů. Byl to pro ně den, kdy se stírala hranice mezi světem živých a mrtvých, a podle toho také vypadaly jejich rituály a slavnosti.
Historie Halloweenu
Halloween, původně známý jako Samhain, byl pohanským svátkem, který se slavil z noci na 31. října na 1. listopadu. Samhain byl pro Kelty symbolickým přechodem do temnější části roku. Věřilo se, že v tuto noc se duše zesnulých vracejí na Zemi, a proto byly důležité ochranné rituály a oltáře, které tehdy lidé stavěli před svými domy. Dnes je Halloween, ve své moderní podobě, populárním svátkem nejen ve Velké Británii, Irsku nebo USA, ale stále více i u nás. Přesto v sobě stále nese kousek z dávné historie, kterou ne každý zná.
Zvyky a tradice, které známe z moderní podoby tohoto svátku, se dle různých zdrojů rozvinuly v Irsku. Zde se místní inspirovali zmiňovaným Samhainem, zároveň ale i křesťanskými slavnostmi Všech svatých, které papež vytvořil jako křesťanskou náhradu pohanského Samhainu. Vystěhovalci pak v 19. století zvyky přenesli do Spojených států amerických, kde se enormně rozšířily. S tím přišla i komercializace svátku a jeho podoba, jak ji známe dnes.