Královský dresscode je sice neoficiální, ale poměrně přísně dodržovaný dokument, který se v průběhu let pozměňoval podle potřeb doby i názorů a postojů konkrétního panovníka. Řada pravidel, která britská královská rodina dodnes dodržuje, se zdají být až zbytečné. Ale když tradice zavelí, inovace někdy zaostávají. Dresscode ja také přísnější k ženám, to ale nemůže být velkým překvapením. Týká se ovšem i těch nejmenších členů královské rodiny a řada pravidel je dána i věkem, kterého je třeba dosáhnout. Náročné to tak mumí být především pro ženy, které se do královské rodiny provdaly. Kate Middleton se z obyčejné holky, která miluje módu, musela transformovat v dokonale fungující členku té nejostřeji sledované rodiny světa. Žádná chyba se jí neodpouští a nutno říci, že princezna z Walesu vše zvládá se ctí. Meghan Markle se možná snažila odporovat o něco více, pravidla ale platila i pro ni. Co všechno si členové královské rodiny smí a nesmí dovolit v oblékání?
Královská módní tradice a význam barev
„Základním pravidlem je, že outfit musí být vždy vhodný pro konkrétní událost,“ řekl expert na královskou rodinu Richard Fitzwilliams pro Reader’s Digest. Oblečení musí být elegantní, vhodné a nikdy nesmí rušit. Role konkrétního člena na dané události je vždy nejdůležitější. Proto outfit nesmí v ničem překážet. Královna Alžběta ráda nosila výrazné, zářivé barvy. Kate Middleton se v poslední době také zahaluje do velmi jasných a nezvyklých odstínů, jako je fialová, smaragdová nebo červená. I to má své důvody. Členové královské rodiny prostě musí v davu vyniknout. Oblečení volí také podle barev spojených s událostí, zemí či náladou akce, na níž se chystají. Černá je pak určená výhradně na pohřby.
Tiára je jen pro vyvolené
Za trochu zastaralé prvky královského šatníku bychom mohli považovat třeba rukavičky, klobouky a tiáry. Právě ty jsou také svázány řadou letitých pravidel. Od Velikonoc do září smí členové královské rodiny nosit pouze slaměné klobouky a po zbytek roku pak zase jen vlněné. Pokrývky hlavy patří ke stálicím na tradičních událostech po celý rok. Nejsou už ale tak častým doplňkem, jako byly dříve. Během letních akcí mizí téměř úplně. Ženy je totiž nikdy nesmí sundávat a nesmí je ani držet v ruce. Po šesté večerní se ale klobouky nenosí nikdy. Večeře je časem tiár. Ani ty se ale dnes nenosí běžně a slouží pouze na velmi speciální události. Pravidlo s kloboukem se ale drží i nadále. Tiáry smí nosit jen provdané ženy – jsou totiž znamením, že žena již není k mání. Také si nemůžete jen tak koupit novou, na výběr je jen to, co se dědí po generace. Kate tak nosí jen tiáry z rodinného dědictví a to i ty, které nosívala už princezna Diana.
Délka oděvu hraje roli
Pravidla stále platí i pro délku spodní části oděvů. Ženy nikdy a za žádných okolností nesmí oblékat minisukně. Vše musí být ve jménu elegance a cudnosti. Délka sukně se tak smí nosit od kolen dolů. Kate Middleton prý v minisukni nebyla spatřena od roku 2013. Dodnes se dodržuje i pravidlo podstatně zvláštnější: chlapci z královské rodiny pod osm let věku nesmí nosit dlouhé kalhoty. Proto mají malí princové po celý rok stále šortky. V zimních měsících se ovšem mohou zahřát kabátem. Dlouhé kalhoty prý byly dříve spojovány s nižší společenskou vrstvou, a proto by v nich malý člen královské rodiny nikdy neměl být na veřejnosti spatřen. Dívky pak musí po celý rok nosit šaty. Britští royals ale mohou nosit džíny. Sice jen na neformální a sportovní události, ale Kate tohoto uvolnění ráda využívá. Na řadě akcí ji tak můžete spatřit v tmavě modrých skinny džínách.
Pravidla platí i pro manikúru
Princezna z Walesu si také nemůže zajít jen tak na manikúru – nehty by měly být vždy v neutrálních barvách a kratší délky. I když se právě toto pravidlo postupně uvolňuje, Kate Middleton s trendy glazed donut manikúrou se nejspíše jen tak nedočkáme.