JAK VYBRAT VHODNý POZEMEK PRO STAVBU DOMU

Výběr vhodného pozemku pro stavu rodinného domu vám může ušetřit nejen čas a peníze, ale také spoustu starostí. Základem je vědět o pozemku vše, co můžete. Věděli jste například to, že ne každý pozemek je ke stavbě domu vhodný? A že někde je stavba domu dokonce zakázaná? Pokud se chystáte hledat pozemek snů, čtěte dál

Pokud jste nečetli první část našeho článku, podívejte se na ni ZDE

Jak velký rodinný dům budete stavět? Zdroj: pexels.com

Výstavba může být omezená

Každá lokalita má územní plán, který definuje, jak jsou stavby omezené. Vy si pak musíte hlídat, do jaké výšky smíte stavět, jestli jste omezeni při výběru barvy či typu střechy apod. Musíte si zjistit, zda se vámi vysněný dům na pozemek vůbec vejde – každý pozemek můžete zastavět jen na ploše o určité velikosti. Musíte vědět, jak daleko od hranice pozemku a přístupové komunikace můžete stavět.

Velikost stavební parcely

V posledních letech dochází ke snížení metráže nabízených parcel. Investoři chtějí prodat co nejvíc pozemků, proto jsou menší. Pak se může stát, že se vám dům na pozemek vejde, ale zahrada bude opravdu malá. Obce však mohou dát podmínku, která určí minimální velikost nabízených parcel.

Až bude stavebních parcel nedostatek, dostanou přednost bytové domy. Zdroj: pexels.com

Pozemek pro rodinný dům by měl mít minimálně 400 metrů čtverečních (šíře alespoň 14 metrů). Velikost pozemku pro běžný rodinný dům by se však měla pohybovat mezi 500 až 800 metry čtverečními.

Rodinné domy namísto bytových

V současnosti se větší pozornost věnuje výstavbě rodinných domů před těmi bytovými. A to i přes to, že je satelitních městeček mnoho a najdou se na okraji snad každého města. Volných pozemků je však málo.

Jak velký je zájem o stavební pozemky?

Pokud je pozemek zasíťován a jeho cena je podle standardu, není žádný problém jej prodat. V současnosti se téměř nestává, že člověk koupí pozemek a zjistí, že vedlejší mohl být levnější, protože je problém jej prodat.

Ceny se většinou drží až do prodání poslední parcely na stejné úrovni. Pokud jsou některé parcely znevýhodněné, měl by být cenový rozdíl zohledněn v počátku, aby si klient mohl vybírat. Zájem o stavební parcely je stále velký.

Jak by to mohlo vypadat v budoucnosti?

Pokud by došlo k ještě větší poptávce po stavebních pozemcích pro stavbu rodinných domů a jejich nedostatek by se ještě zvýšil, došlo by k prudkému nárůstu jejich ceny. To by pak znamenalo nástup bytových výstaveb na scénu.

Vypadá to, že ceny pozemků půjdou nahoru i nadále, ale pomalu. Nejdostupnější jsou pozemky mimo města – spousta lidí si však na dojíždění za prací do většího města nezvykne, a proto se vracejí zpět do měst.

Zdroj: Zdroj: srovnejto.cz, homebydleni.cz, finance.cz, remaxg8reality.cz

 

The post Jak vybrat vhodný pozemek pro stavbu domu appeared first on HomeInCube.

2023-06-06T16:07:51Z dg43tfdfdgfd