PORTO A JEHO TRADICE VíNA: HISTORIE, KULTURA A CHUTě

Porto, druhé největší město Portugalska, je známé nejen svou bohatou historií a nádhernou architekturou, ale také svou dlouhou tradicí výroby vína. Portské víno, které nese jméno tohoto města, je jedním z nejslavnějších a nejuznávanějších vín na světě. Tento článek vás provede historií, tradicemi a kulturou vína v Portu, a nabídne vám přehled o tom, co dělá toto město tak výjimečným.

Historie portského vína

Portské víno, často jednoduše nazývané „portské“, má své kořeny v 17. století. V té době Angličané hledali nové zdroje vína kvůli svým politickým sporům s Francií, která byla tradičním dodavatelem vína. Objevili vinařskou oblast Douro v severním Portugalsku, kde se nachází Porto. Aby bylo víno během dlouhé cesty do Anglie stabilnější, začali do něj přidávat brandy. Tento proces fortifikace dal vzniknout jedinečnému sladkému a silnému vínu, které se stalo známým jako portské.

Tradiční výroba portského vína

Výroba portského vína začíná v údolí řeky Douro, jedné z nejstarších a nejkrásnějších vinařských oblastí na světě. Vinice jsou zde vysázeny na terasách vytesaných do strmých svahů, což vytváří dramatickou krajinu. Hrozny se sklízejí ručně a tradičně se šlapou nohama v kamenných nádržích zvaných „lagares“. Tento proces umožňuje jemné a rovnoměrné lisování hroznů.

Po fermentaci se do vína přidává brandy, čímž se zastavuje fermentace a zůstává v něm vyšší obsah cukru. Víno se pak nechává zrát v dřevěných sudech v „lodges“, což jsou tradiční sklepy ve Vila Nova de Gaia, městě ležícím na opačném břehu řeky Douro než Porto.

Druhy portského vína

Portské víno se vyrábí v několika různých stylech, které se liší podle způsobu zrání a doby, po kterou jsou skladovány. Mezi hlavní druhy patří:

  1. Ruby Port: Toto víno je mladé a ovocné, zraje jen krátkou dobu v dřevěných sudech a má jasně červenou barvu.
  2. Tawny Port: Zraje déle v menších sudech, což mu dodává světlejší barvu a bohatší, ořechové chutě.
  3. Vintage Port: Vyrobené z hroznů z jednoho výjimečného ročníku, toto víno zraje krátce v sudech a pak dlouhodobě v láhvích. Je to nejprestižnější a nejdražší typ portského vína.
  4. Late Bottled Vintage (LBV): Podobně jako Vintage Port, ale zraje delší dobu v sudech a je připraveno k okamžitému pití.

Kultura vína v Portu

Porto a jeho okolí nabízí mnoho příležitostí k objevování kultury vína. Návštěvníci mohou navštívit vinařství a sklepy ve Vila Nova de Gaia, kde se dozvědí více o procesu výroby portského vína a ochutnají různé druhy tohoto lahodného nápoje. Mezi nejznámější vinařství patří Sandeman, Graham’s a Taylor’s, které nabízejí prohlídky a degustace.

Každoročně se v Portu konají různé festivaly a události spojené s vínem. Jedním z nejvýznamnějších je festival São João, který se slaví v červnu. Během tohoto festivalu město ožívá hudbou, tancem a ohňostroji, a portské víno teče proudem.

Gastronomie a portské víno

Portské víno je vynikající nejen jako samostatný nápoj, ale také jako součást gastronomických zážitků. Tradičně se podává k dezertům, jako jsou sýry, čokoláda a sušené ovoce. Tawny Port se skvěle hodí k ořechovým koláčům a karamelovým dezertům, zatímco Ruby Port je vynikající k tmavé čokoládě a ovocným koláčům.

Závěr

Porto a jeho tradice vína nabízejí bohatý a nezapomenutelný zážitek. Historie, kultura a jedinečné chutě portského vína činí z tohoto města skutečný ráj pro milovníky vína. Ať už jste vášnivý znalec vína nebo jen hledáte nový a zajímavý cíl pro svou další cestu, Porto vás jistě nezklame. Přijďte a objevte kouzlo tohoto nádherného města a jeho lahodného vína.

Zdroje info: oportskem.cz, portugalsko.net

Náhledové foto: Pixabay

The post Porto a jeho tradice vína: Historie, kultura a chutě first appeared on Svět cestovatele.

2024-06-11T11:02:50Z dg43tfdfdgfd